Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Komiks szczeciński w TRAFO. Spotkanie z Wojciechem Ciesielskim

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Komiks szczeciński w TRAFO. Spotkanie z Wojciechem Ciesielskim
   Ryszard Tokarczyk rgb.jpg
   Osieki rgb.jpg
   Marian Tomaszewski rgb.jpg
   Karlino gray.jpg
   Jan Szewczyk rgb.jpg
   Danuta Dąbrowska rgb.jpg
   Brunon Tode rgb.jpg

   TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na spotkanie z Wojciechem Ciesielskim, autorem publikacji „Sztuka. Komiks Szczeciński”.

   Wydarzenie, prezentowane w ramach cyklu Mapa Sztuki Szczecina*, odbędzie się w środę, 19 października o 18:00.  Spotkanie poprowadzi Łukasz Musielak.

   „Sztuka. Komiks Szczeciński” to autorski projekt Wojciecha Ciesielskiego prezentujący w formie krótkich noweli wybranych pięciu szczecińskich artystów oraz ważne historyczne inicjatywy z zakresu sztuki współczesnej, które miały miejsce na terenach dzisiejszego Województwa Zachodniopomorskiego. Jest to pierwsza w Polsce, tak obszerna próba zaprezentowania szerokiej publiczności tego typu zjawisk w popularnej formie.

   Okres historyczny obejmuje zakres od 1945 roku po współczesność, Bohaterami poszczególnych segmentów są: Marian Tomaszewski – pionier szczecińskiej plastyki, Ryszard Tokarczyk – twórca awangardowy, współtwórca artystycznego szkolnictwa w mieście, Brunon Tode – niepokorny duch i legenda szczecińskiego świata artystycznego, Danuta Dąbrowska – artystka postkonceptualna, wykładowczyni na Akademii Sztuki, Jan Szewczyk – artysta eksperymentujący jednocześnie z tradycyjnymi formami malarskimi i projektami społecznymi. Ponadto zaprezentowane zostały XIX Spotkanie Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach 1981 oraz Spotkania Artystyczne w Karlinie z 1988.

   Każda z noweli charakteryzuje się odrębnym stylem, zarówno wizualnym, jak i sposobem narracji, dopasowanym do charakteru twórczości bohatera. Autorem wszystkich segmentów jest Wojciech Ciesielski. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dofinansowano z budżetu Miasta Szczecin. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Granda.

   Wojciech Ciesielski (ur. 1979), ukończył Muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2006 – 2018 pracował w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wykładał „Historię sztuki, kultury i designu” na Zachodniopomorskim Uniwersytecie technologicznym oraz „Psychofizjologię widzenia” na Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz szeroko pojętej krytyki artystycznej. Kurator licznych wystaw sztuki współczesnej. Autor komiksów „Zosia. Pierwsze loty” i "Sztuka. Komiks Szczeciński" oraz blogów „Komiks TV” i „Komiks Ciesielski”.

   *Mapa Sztuki Szczecina

   Zdaniem „Nie ma czegoś takiego jak sztuka. Są artyści” rozpoczyna Ernst Gombrich swoją książkę "O sztuce". W oparciu o wywiady ze szczecińskimi artystami, o dokumentacje ich prac i działań chcemy stworzyć bazę wiedzy o artystycznym Szczecinie. Posłuży ona zarówno badaczom i historykom sztuki i kultury w Szczecinie, jak również praktykom sztuki – kuratorom, artystom i animatorom zdarzeń artystycznych. Będzie także punktem wyjścia do ich popularyzacji w kraju i za granicą w zewnętrznych działaniach TRAFO. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!