Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   #CzytanieRządzi!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   #CzytanieRządzi!

   Rusza pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, w tym Szczecin oraz Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

   #CzytanieRządzi: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. Jak sport. I – tak jak w odniesieniu do sportu – zbliżające się wakacje to świetny czas na czytanie. #CzytanieRządzi: ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie, stabilni, zdrowi, kompetentni! Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania – zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi! 

   Wspólne, osobiste zaangażowanie Prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców.

   - Czytanie jest ważne z bardzo wielu względów. Mówiąc o tym powinniśmy zwracać uwagę na elementy, o których tak często się nie wspomina – np. na fakt, że czytanie literatury pięknej podnosi naszą empatię. Inteligencja emocjonalna, gotowość podjęcia próby zrozumienia drugiego człowieka, kompetencje rozumienia jego emocji – to przecież w czasach wojny, konfliktów, sprawa niewypowiedzianie ważna. Szczecinianie jako obywatele miast na granicy kultur doceniają ten walor być może jak nikt inny. Czytajmy – jeśli nie dla wiedzy – to po to by się lepiej wzajemnie rozumieć! Szczecin z pełnym przekonaniem włącza się w kampanię #CzytanieRządzi – mówi mocno Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

   Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

   - W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi!wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

   Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi. W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym
   z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej – czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia,  czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań
   dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie Prezydentek i Prezydentów będzie potężnym impulsem do zintensyfikowania działań, zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu - puentuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

   Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój, dlatego #CzytanieRządzi.

   Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków – dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta
   w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

   Co czyta prezydent Piotr Krzystek? Jaką ma ulubioną książkę z dzieciństwa? Śladami jakiego bohatera książkowego jeździ po Europie? Czy woli bibliotekę czy księgarnię? Co preferuje biografie czy fantastykę? Każdy może to sprawdzić:

   https://www.youtube.com/watch?v=Qrc4FXSql6E&list=PLFNu79auiRnzfNStrCkQNh64rSn4DP0YB&index=11

    

   Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa
   i Wrocław – wszyscy razem – zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły.  W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

   Wszelkie szczegóły dot. akcji #CzytanieRządzi znajdują się m.in. na stronie https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/

   Niskie czytelnictwo w Polsce to problem każdego i każdej z nas!

    

   Szczecińscy miłośnicy czytania również mają w czym wybierać! Od lat Miejska Biblioteka Publiczna organizuje przeróżne wydarzenia i akcje związane z promowaniem czytelnictwa, pośród których dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Mała Książka - wielki człowiek, Dyskusyjne Kluby Książki, Zaczytany Szczecin, Wakacje z książką czy też festiwal OKOlice Literatury to tylko niektóre z działań podejmowanych przez pracowników miejskich bibliotek. Dzięki nim szczecińskie czytelnictwo rozkwita przyciągając do siebie kolejnych fanów rozmaitych gatunków literatury.  Wszelkie szczegółowe informacje o bieżącej działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej, w tym między innymi o wydarzeniach oraz spotkaniach autorskich dostępne są między innymi na stronie internetowej instytucji: https://mbp.szczecin.pl/.

   O tym, że czytelniczo sporo dzieje się w Szczecinie świadczą również zmiany, które zachodzą w samych budynkach naszych bibliotek. W ostatnich latach w mieście powstają kolejne biblioteki. Nowoczesne przestrzenie przyjazne nowoczesnym wymaganiom czytelników. Wyposażone w najnowsze sprzęty multimedialne i bogate zbiory biblioteczne stanowią prawdziwy raj dla szczecińskich moli książkowych (i nie tylko!).

   Warto również wspomnieć, o funkcjonującym w Szczecinie miejski program pn. „Propagowanie czytelnictwa i szczecińskiej literatury”. Jego głównym celem jest nie tylko promowanie czytelnictwa, ale również uzupełnienie rynku wydawniczego w najambitniejsze dzieła polskiej literatury najnowszej. Dzięki podjętym działaniom możliwe jest także wspieranie niezależnych pisarzy i krytyków, prezentacja książek, organizowanie spotkań autorskich, a także wdrażanie w życie inicjatyw sprzyjających rozwojowi twórczości literackiej. Program jest prowadzony przez Dom Kultury 13 Muz przy współpracy z Wydawnictwem Forma.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!