Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Czy będzie nominacja do Oscara?

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Czy będzie nominacja do Oscara?

   Pełnometrażowy film dokumentalny „Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Glob ma szansę na nominację do Oscara. W procesie produkcji filmu nie brak szczecińskich akcentów: koproducentem jest Miasto Szczecin poprzez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film a muzykę do filmu nagrali członkowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Norberta Twórczyńskiego.

   Film „Apolonia Apolonia” jest jednym z laureatów XI edycji ZFF Pomerania Film.

   - Jego  szczecińska premiera odbyła się w październiku 2023 roku - mówi Anna Stępień z Wydziału Kultury UM Szczecin. - Nie przez przypadek miało to miejsce  na deskach Filharmonii w Szczecinie, bo muzykę do filmu nagrali szczecińscy filharmonicy a jednocześnie twórcy kwartetu smyczkowego ÉxQuartet.

   „Apolonia, Apolonia” to opowieść o przyjaźni i solidarności między kobietami. Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol piętnaście lat temu. Francuska malarka polskiego i duńskiego pochodzenia wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Realizacja filmu trwała kilkanaście lat. Lea Glob wracała do artystki, by filmować Apolonię, gdy ta szukała swojego miejsca w świecie sztuki, zmagała się z udrękami i radościami kobiecości, relacjami z innymi, własnym ciałem i twórczością.

   Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej udostępniła w grudniu skrócone listy kandydatów do Oscarów w 10 kategoriach, spośród których część otrzyma nominacje do statuetki. Na shortliście w kategorii najlepszy film dokumentalny znalazł się film „Apolonia, Apolonia”. Już za trzy tygodnie – 23 stycznia poznamy nominacje do 96. Edycji Oscarów – trzymajmy kciuki za „Apolonię, Apolonię”!!

   Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, stworzony przez Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Koszalin i Miasto Szczecin, wspiera produkcje filmowe związane z naszym regionem.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!