Colors Revolt – Bunt kolorów Graffiti. Teatr. Performens. Polsko-Niemiecko-Czeska wymiana młodzieży
Natalia Mróz
Dziesięciu uczestników z Pracowni Teatralnej Pałacu Młodzieży w Szczecinie, pod opieką nauczyciela, Marcela Mroczka
bierze udział w międzynarodowym projekcie! Podczas trzech spotkań za pomocą kolorów i ekspresji ciała młodzież wypracuje i zrealizuje wizję o tym, jak wyobraża sobie wspólną Europę! Uczestnicy z trzech państw wcielą w życie swoje twórcze pomysły pokazując jak ważne są spotkania i wspólne działanie ponad granicami!
ETAP I
W dniach 24-29 stycznia, pałacowa grupa wzięła udział w pierwszym etapie międzynarodowego projektu. Polsko-niemiecko-czeska wymiana młodzieży to ogrom nowych doświadczeń, wspaniałe chwile, dużo śmiechu i rozmów nie tylko w trzech językach! W trakcie pobytu w Babenhausen (Bawaria), młodzież przełamywała różne bariery, doświadczała, uczyła się nowych rzeczy, działała! Było kolorowo i przyjaźnie. W programie poza działaniami, które miały na celu zintegrowanie grupy odbyły się warsztaty grafitti, które poprowadził lokalny artysta street art – Max Welz, oraz wyprawa do Zamku Neuschwanstein, gdzie u podnóża góry młodzież tworzyła napis “Colours Revolt”. Uczestniczki i uczestnicy projektu na specjalnie przygotowanych ramach z przyczepioną pleksi zawłaszczyli sobie część przestrzeni, by pokazać przechodzącym turystom nie tylko swój “kolorowy bunt”, ale również idee, które są ważne w ich codziennym życiu – chęć samodoskonalenia, zdobycia niezależności, kryzys klimatyczny czy poszanowanie dla drugiego człowieka.
ETAP II
Obecnie w Pałacu Młodzieży trwają przygotowania do realizacji drugiego etapu.
- W dniach 8-12 marca będziemy gościć w naszej placówce, uczestników z Niemiec i Czech. Podczas pobytu opracujemy i ułożymy choreografię flash mob, w którą chcemy włączyć opracowane przez nas szablony - powiedziała Monika Wilczyńska z Pałacu Młodzieży. - W napiętym programie znajdzie się oczywiście czas na poznanie naszego miasta i pokazanie ciekawych szczecińskich murali. W piątek planujemy akcję performatywną w symbolicznym miejscu – na Placu Solidarności. Będą to ćwiczenia z angażowania publiczności w przekaz performansu. W sobotę zabieramy wszystkich nad Bałtyk! - dadała Monika Wilczyńska.
Drugi etap międzynarodowego projektu objął swoim Patronatem Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Szczecinie, Martin Směták.
ETAP III
W maju wszyscy wyruszą do Pragi! Tam będą przeplatali teatr i flash mob ze sztuką uliczną w różnych miejscach stolicy Czech, dając Europie znać, czym jest młodzieńczy „bunt kolorów” (17 – 21.05.2023/ PRAGA).
Współpraca trzech państw:
- Niemcy – Schwäbische Jugendbildungs-und Begegnungsstätte Babenhausen,
- Polska – Pałac Młodzieży-Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie,
- Czechy – Sieć Teatrów ČOJČ, Praga
Projekt dofinansowany przez PNWM