Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      -3°

      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość
      Chór Politechniki Morskiej zdradza plany na przyszłość

      44 koncerty, 3 albumy płytowe, 3 wideoklipy, 4 sesje nagraniowe, 9 premierowo wykonanych utworów – to tylko część tego, co w 2024 roku wypracował Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie. A kolejne miesiące zapowiadają się równie pracowicie.


      Od ponad 20 lat Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod kierownictwem Sylwii Fabiańczyk-Makuch dumnie reprezentuje nasze miasto na arenie międzynarodowej i dostarcza mieszkańcom wielu niezapomnianych koncertowych wrażeń. Z każdym kolejnym rokiem do listy swoich osiągnięć dopisuje kolejne nagrody, a na mapie świata odhacza nowe miejsca, w których pojawia się z występami.


      Intensywne 12 miesięcy

      Rok 2024 przyniósł m.in Dyplom Superior Gold oraz miano najlepszego chóru z Europy podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Ave Verum w Baden w Austrii,  Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Sylwii Fabiańczyk-Makuch czy Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin w kategorii innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury. Niezaprzeczalnie w pamięci chórzystów na długie lata pozostanie trasa koncertowa po Chinach, gdzie występowali podczas 17. Międzynarodowego Chińskiego Festiwalu Chóralnego w Pekinie, Art Festival w Qingdao i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Folkowej Qiandodngnan 2024 w prowincji Guizhou. Rok działalności ma za sobą też Chór Żeński Politechniki Morskiej pod dyrekcją Dominiki Mastalerczyk.

      Wśród licznych zeszłorocznych wydarzeń Chóru Politechniki Morskiej z pewnością warto wyróżnić kolejną odsłonę autorskiego projektu Wspólne Brzmienia. Tym razem zaproszenie do współpracy przyjął Leszek Możdżer, a koncert był okazją do zapoznania się z jego autorską interpretacją starotestamentowych psalmów Dawida.

      - Mówiąc o Wspólnych Brzmieniach, nie można zapomnieć o Tomaszu Organku, z którym to Chór Politechniki Morskiej po raz pierwszy zagrał w 2022 roku i do tej pory utrzymuje kontakt - mówi Ewa Stojek z Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. - To właśnie w 2024 roku zrealizował wideoklip „Samoloty” z zespołem Ørganek, a na materiale został uwieczniony m.in wspólny koncert inaugurujący finał regat The Tall Ships Races.

      Pozostając w temacie wideoklipów, to do listy teledysków inspirowanych filmem Chór Politechniki Morskiej dołożył kolejny z muzyką z bajki „Vaiana”. Jego premiera odbyła się na wielkim, kinowym ekranie, tuż przed pierwszymi projekcjami drugiej części produkcji Disneya. Wideoklip, który można obejrzeć na kanale YouTube chóru ma już ponad 40 tys. odtworzeń.

      A z rzeczy mniej koncertowych to dwukrotnie przed obiektywem aparatu do sesji okładkowych szczecińskich czasopism stanęła pani dyrygent.



      Tłumy na pierwszym koncercie w Szczecinie. „Niezmiernie nas cieszy, że w Szczecinie zawsze na koncertach gromadzimy tak liczną publiczność”

      Rok 2024 obfitował w trasy koncertowe, ciekawe współprace i warte zapamiętania momenty. Wiele wskazuje na to, że w 2025 również sporo będzie się działo.

      Za nami już pierwszy koncert w Szczecinie, który w minioną niedzielę zgromadził tłumy mieszkańców. Kościół pw. Świętego Dominika wypełniony był po brzegi słuchaczami, na których czekała prawdziwa muzyczna uczta.

      Z racji kończącego się okresu Bożego Narodzenia chórzyści wykonali kilka kolęd, ale ogrom swoich możliwości zaprezentowali w bardzo różnorodnym i ambitnym repertuarze a cappella. Wybrzmiały m.in: „Wade in de water” w aranż. Allena Koepke, dwie kompozycje Miłosza Bembinowa: poruszające „Modlitwa do Anioła Stróża” oraz „Ave Maris Stella”, jak również utwory  o morskim charakterze.

      Nie zabrakło także repertuaru sakralnego oraz współczesnych kompozycji przywiezionych przez zespół z różnych zakątków świata, jak „Salve Regina: To the mothers in Brazil” Larsa Janssona w aranżacji Gunnara Erikssona oraz specjalnie skomponowanych dla zespołu utworów, takich jak „Voice of the Sea” wybitnego kompozytora amerykańskiego Randalla Z. Stroope, „Nunc dimittis” Marka Raczyńskiego czy „Magnificat” Marka Czerniewicza. Tego dnia przed publicznością wystąpił również Chór Żeński Politechniki Morskiej w Szczecinie, który poprowadziła Dominika Mastalerczyk. Koncert zakończył się owacjami na stojąco oraz bisem.

      Niezmiernie nas cieszy, że w Szczecinie zawsze na koncertach gromadzimy tak liczną publiczność – zaznacza Sylwia Fabiańczyk-Makuch. - Najpiękniejsze czym możemy się podzielić z naszymi melomanami to wzruszenia, nie gasnący żar oraz miłość do muzyki, które towarzyszą nam nieustannie od 22 lat.



      Na własnym podwórku i na Dalekim Wschodzie

      Wszyscy ci, którzy nie mogli wybrać się na niedzielny koncert, a chcieliby na żywo posłuchać koncertów, w 2025 roku będą mieli ku temu kilka okazji. Już 22 marca Chór Żeński PM wystąpi w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Centrum Euroregionu Stara Rzeźnia, w kwietniu Chór Politechniki Morskiej zawita z koncertem podczas otwarcia Mistrzostw Polski w Karate w Netto Arenie. Ostatniego dnia maja zaśpiewają podczas gali 30-lecia ZSPON w Hotelu Marriot, a 2 czerwca podczas gali 20-lecia SSOM w Filharmonii im. M. Karłowicza.

      Na specjalnie zaproszenie filharmonii chór wzbogaci także koncert „Filmowo w amfiteatrze”, który już 27 czerwca w Teatrze Letnim im. H. Majdaniec.

      W wakacje zespół nie będzie odpoczywać.

      - 4 lipca Chóru Żeński zaprezentuje się podczas uroczystej sesji Rady Miasta, podczas której wręczany będzie tytuł honorowego Ambasadora Szczecina - mówi Ewa Stojek. - Z kolei 5 lipca Chór Politechniki Morskiej zaprasza na koncert sakralny podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie w Bazylice Archikatedralnej, a dzień później na wyjątkowe wydarzenie: koncert „Letters to Adele” z udziałem Jackpot Quintet oraz Baltic Neopolis Orchestra.

      Warto czekać też na jesień, bo na 11 października zaplanowano prawykonanie dzieła wokalno-instrumentalnego skomponowanego dla chóru przez Michała Ziółkowskiego – w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela.

      Choć Chór Politechniki Morskiej zawsze chętnie występuje w Szczecinie, to w najbliższych miesiącach nie zabraknie koncertów wyjazdowych. To chociażby występ w Filharmonii Rzeszowskiej z „Psalmami Dawidowymi” czy koncert z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Kołobrzegowi. Chórzyści pojawią się też podczas uroczystych obchodów 100-lecia Akademii Lotniczej w Dęblinie. Największą trasą będzie jednak ta po Azji, podczas której chórzyści zawitają na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace w Japonii.

      Zapowiada się niezwykle ciekawy i intensywny rok – podsumowuje Fabiańczyk-Makuch.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!