Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nie zwalnia tempa

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nie zwalnia tempa
   Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
   Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
   Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
   Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024

   W miniony piątek miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Pomorza Zachodniego, jakim była jubileuszowa 60. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.


   Wieczór otworzył wirtuoz organów Maciej Wota, który wykonał słynną Toccatę i fugę d-moll J. S. Bacha oraz premierowo Stone toccatęr Dariusza Przybylskiego – utwór dedykowany okrągłej, 60. edycji kamieńskiego festiwalu.

   Wieloletni dyrektor festiwalu Eugeniusz Kus skierował również zaproszenie do 60. inauguracji Festiwalu do utytułowanego Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Gotycką Bazylikę Konkatedralną wypełniły dźwięki utworów a cappella oraz monumentalnego dzieła Mater Ecclessiae - Regina Pacis na chór mieszany, orkiestrę kameralną oraz sopran solo, skomponowanego przez znakomitego kompozytora muzyki współczesnej Jacka Sykulskiego. 

   Wykonanie uświetnili znakomici artyści, muzycy Filharmonii w Szczecinie oraz pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie, a także wybitna śpiewaczka koloraturowa – Katarzyna Dondalska, która brawurowo wykonała  partię sopranową w duecie ze swoją uczennicą, studentką Akademii Sztuki w Szczecinie – Alicją Kondziołą.  


   - Ideą, która przyświecała mi podczas pracy nad utworem, do którego twórczą inspirację stanowił tekst pochodzący z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, był szeroko rozumiany pokój, zarówno ten związany z sytuacją na arenie międzynarodowej, jak i indywidualny nasz wewnętrzny stan, który daje człowiekowi poczucie harmonii i równowagi - wyjaśnia kompozytor, Jacek Sykulski.

   Chórowi Politechniki Morskiej oraz muzykom-instrumentalistom pod kierunkiem Sylwii Fabiańczyk Makuch udało się po raz kolejny osiągnąć zamierzony efekt oddając sedno utworu i przekazując je słuchaczom.

   Dzieło premierowo zabrzmiało jesienią zeszłego roku w Bazylice Mniejszej pw. Jana Chrzciciela z inicjatywy ks. Prałata Aleksandra Ziejewskiego.

   Niezwykłe wrażenie na zgromadzonej licznie publiczności wywarł kunszt wykonawczy oraz muzykalność kilkudziesięcioosobowego Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie, który został nagrodzony przez melomanów gromkimi owacjami. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, prof. Akademii Sztuki, która poprowadziła czteroczęściową kantatę.


   - Kompozycja zawiera w sobie mnóstwo niuansów, kolorów, pozwalając zarówno wykonawcom jak i słuchaczom zanurzyć się w sobie i kontemplować ubrane w dźwięki treści - mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch. – Największym komplementem po koncercie jest zawsze żywiołowa reakcja publiczności, która pod tym względem nie zawiodła. Rangę koncertu podniósł fakt, że podczas wykonania był sam kompozytor.


   Koncert w Kamieniu Pomorskim upamiętnił 750. rocznicę nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu oraz 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Projekt został wsparty przez Pomorze Zachodnie.

   Warto wspomnieć, że pozostały, 40-osobowy skład zespołu wraz z Chórem Żeńskim Politechniki Morskiej w Szczecinie  w tym samym czasie zasilił szeregi olbrzymiego aparatu wykonawczego, który wykonał słynną Carminę Burana Carla Orffa w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach Święta Muzyki.

   Mimo bogatej i intensywnej końcówki sezonu artystycznego, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch nie zwalnia tempa. Już w lipcu, 45-osobowa delegacja zespołu jako jedyny gość specjalny z Polski wyruszy w trasę koncertową do Chin, podczas której na zaproszenie prestiżowej Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej prezentować się będzie na najważniejszych chińskich festiwalach w takich  miejscach jak Pekin, Qingdao, prowincji Guizhou oraz Szanghaju.


   - W ramach przygotowań zaprezentujemy się przed wyjazdem swojej szczecińskiej publiczności i już teraz serdecznie zapraszamy na koncert, podczas którego zabrzmi repertuar, z którym pojedziemy do Azji – mówi prezes chóru, Ewa Stojek.


   Koncert odbędzie się w niedzielę, 7 lipca 2024 roku w Auli Akademii Sztuki w Szczecinie przy ul. Niepodległości 40. Wstęp wolny. Koncert został wsparty przez Urząd Miasta Szczecin, a trasę koncertową dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, firmy Euroafrica oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.


   Podczas wakacji Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch będzie można usłyszeć w Szczecinie jeszcze raz.

   Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024.

   Artyści powtórzą kultową edycję swojego autorskiego projektu “Wspólne Brzmienia”, która odbyła się w roku 2022 i zaowocowała trasą koncertową po największych salach koncertowych w Polsce. Żaden mieszkaniec nie powinien  przegapić tej oryginalnej rockowo-chóralnej fuzji, która otworzy kilkudniowe huczne obchody tego żaglowego święta!
    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!