Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Branford Marsalis na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii w Szczecinie!

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Branford Marsalis na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii w Szczecinie!

   To już pewne! Podczas koncertu zamykającego trwający sezon artystyczny z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie wystąpi jeden z najwybitniejszych saksofonistów wszech czasów - Branford Marsalis! W piątek 14 czerwca artyści wykonają słynny utwór Escapades Johna Williamsa. Usłyszymy także kompozycje Aarona Coplanda i Richarda Strausa. Bilety już w sprzedaży.

   Filharmonia Szczecińska zaprasza na koncert wieńczący jubileuszowy sezon artystyczny. Na takim koncercie nie mogło zabraknąć gwiazdy światowego formatu, dlatego usłyszą Państwo jednego z najwybitniejszych saksofonistów wszech czasów. Wraz z orkiestrą Filharmonii zagra w złotej sali Branford Marsalis, zdobywca trzech nagród Grammy.

   - Artysta wykona Koncert na saksofon altowy i orkiestrę Escapades Johna Williamsa - utwór pochodzący z filmu Złap mnie jeśli potrafisz w reżyserii Stevena Spielberga z Leonardo DiCaprio i Tomem Hanksem w rolach głównych. Kompozycja, zaprojektowana na wzór wieloczęściowego koncertu, szybko uwolniła się od filmu i stała samodzielnym utworem koncertowym - informuje Katarzyna Plater-Zyberek, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza

   Sam Branford Marsalis zaczynał swoją edukację muzyczną jako klarnecista, jednak szybko zastąpił go saksofonem. Dziś to nie tylko wyśmienity wirtuoz saksofonu, ale także artysta aktywny zarówno jako muzyk jazzowy jak i klasyczny. Regularnie występuje z najlepszymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, jak chociażby New York Philharmonic i Los Angeles Philharmonic, Chicago Philharmonic czy North Carolina Symphony a także w Europie. A gra muzykę takich kompozytorów klasycznych jak: Debussy, Głazunow, Ibert, Mahler, Milhaud czy Vaughan Williams.

   - Podczas koncertu usłyszymy także dwa utwory Aarona Coplanda – uważanego za prekursora i ojca współczesnej amerykańskiej muzyki klasycznej – Fanfare for a common man oraz Quiet City. Pierwszy z nich Leonard Bernstein okrzyknął najlepszym hitem świata, drugi zaś, obok Adagio for Strings Barbera i The Unanswered Question Ivesa, zaliczany jest do najbardziej medytacyjnych utworów w historii muzyki amerykańskiej - dodaje Katarzyna Plater-Zyberek

   Cały wieczór zakończy Symphonia domestica op. 53, Richarda Straussa - dzieło, które na stałe weszło do żelaznego repertuaru orkiestr na całym świecie i zdobyło serca słuchaczy. Koncert kończący sezon artystyczny 2023/2024 będzie ważny z jeszcze jednego powodu. Po raz ostatni, jako dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Filharmonii w Szczecinie, wystąpi maestro Rune Bergmann, który funkcję tę sprawował przez ostatnich osiem lat (od 2016 roku).

   Zapraszamy do złotej sali symfonicznej na koncert Zakończenie sezonu | BRANFORD MARSALIS w piątek 14 czerwca o godzinie 19:00. Bilety w cenie 220-250 zł można już kupić w kasie Filharmonii oraz online.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!