Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Miliony na wsparcie drobnego biznesu

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin szykuje wsparcie dla lokalnych firm, które już cierpią w wyniku pandemii koronawirusa. Na ten cel miasto rezerwuje 10 mln zł.

   Pieniądze trafią do drobnych przedsiębiorców, w formie korzystnych pożyczek. Pomocy udzieli Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, który już dziś ogłasza zasady jej przyznawania.

   Pandemia koronawirusa dotyka przede wszystkim drobnych, lokalnych przedsiębiorców, którzy w tym trudnym czasie musieli znacznie ograniczyć lub nawet zawiesić swoją działalność. Aby nie utracili płynności finansowej, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy przygotował dla nich specjalne wsparcie - pożyczkę obrotową.

   - Na ten cel prezydent Szczecina przeznaczył 10 milionów zł, które trafią do budżetu Funduszu - mówi Tomasz Klek ze Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego. - Decyzję w tej sprawie będą jeszcze podejmować radni Szczecina na najbliższej sesji rady miasta. Po sesji znane będą terminy składania wniosków przez zainteresowane firmy.

   Na wsparcie finansowe mogą liczyć przedstawiciele tych branż, którzy wykażą negatywny wpływ epidemii na swoją działalność.

   Poniżej najważniejsze informacje o przygotowanych rozwiązaniach:

   - pożyczka jest dedykowana mikro i małym przedsiębiorcom, którzy, od co najmniej 2019 roku mają swoją siedzibę w Szczecinie i przed epidemią byli w dobrej sytuacji finansowej, a także nie posiadali zaległości publicznoprawnych.

   - wysokość pożyczki ma wynosić od 10 tys. zł do 100 tys. zł (w uzasadnionych przypadkach może być inna). Termin wydatkowania - do 90 dni.

   - niskie, stałe oprocentowanie korzystniejsze niż rynkowe.

   - nie będzie wymagany wkład własny. Maksymalny okres spłaty pożyczki ma wynosić 36 miesięcy. Będzie także możliwa karencja w spłacie kapitału.

   - pożyczka ma być przeznaczona m.in.: na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym np: na zapłatę podatku dochodowego i VAT, a także na uregulowanie zaległych płatności, na zakup towarów, na wypłaty pensji pracownikom, itp.

   Pożyczka nie będzie mogła być przeznaczona na:

   - spłatę pożyczek lub kredytów,

   - zobowiązań wynikających z decyzji administracyjnych lub wyroków sądowych,

   - cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

   - zakup nieruchomości,

   - działalność obejmującą takie produkty jak: wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe (z wyłączeniem tych o zawartości alkoholu poniżej 18%), treści pornograficznych, materiałów wybuchowych, broni i amunicji, gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach, środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów.

   Szczegóły dotyczące zasad przyznawania pożyczek, w tym wzóry regulaminu i wniosku znajdują się na stronie www.fundusz.szczecin.pl

   Pracownicy spółki od poniedziałku 30 marca br. będą udzielać informacji w tej sprawie, ale tylko online.

   Zainteresowani przedsiębiorcy mogą uzyskać odpowiedzi w sprawie pożyczki dzwoniąc pod nr telefonów:

   91 488 13 49 

   783 995 648


   Szczeciński Fundusz Pożyczkowy to miejska spółka, która funkcjonuje w Szczecinie od 2004 roku. Od tego czasu wspiera lokalnych przedsiębiorców, wspólnoty mieszkaniowe i organizacje pozarządowe poprzez udzielanie pożyczek, na preferencyjnych warunkach.

   Do tej pory spółka przyznała już łącznie blisko pół tysiąca pożyczek na kwotę ponad 150 mln zł.

   Pożyczka obrotowa to jeden z elementów szczecińskiego planu pomocy lokalnym przedsiębiorcom w okresie pandemii. Wśród nich są także m.in.: możliwość odroczenia podatku od nieruchomości, czynszu w komunalnych lokalach usługowych, stworzenie bonów upominkowych, którymi szczecinianie wesprą lokalne firmy.

   Więcej na ten temat oraz pozostałe informacje o działaniach podejmowanych przez Szczecin ws. koronawirusa na stronie: wiadomosci.szczecin.eu/koronawirus

    

   Lokalny pakiet dla gospodarki:

    Pożyczki na odbudowę biznesu ze Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego  

   - pożyczka dla mikro- i małych przedsiębiorców, którzy co najmniej od 2019 r. prowadzą swoją firmę w Szczecinie i przed epidemią byli w dobrej sytuacji finansowej

   - wysokość pożyczki od 10 tys. zł do 100 tys. zł 

   - szczegóły i regulamin dostępne są na stronie internetowej Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego

   Ulgi w opłatach za czynsze i odroczenia podatków

   - Przedsiębiorcy, którzy mają kłopot z płynnością finansową mogą wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości.

   - można też składać wnioski do ZBiLK o odroczenie płatności za czynsz, (złożenie wniosku daje możliwość nienaliczania karnych odsetek)

   #SzczecinPomaga 

   - specjalna zakładka w serwisie wiadomosci.szczecin.eu na temat lokali i punktów gastronomicznych, które serwują swoje produkty na dowóz i z odbiorem osobistym

   - dotychczas zapisało się 96 lokali, a strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana.

    

    Szczeciński Lokalny Solidarny 

   - teraz jako konsumenci kupujemy specjalny voucher, a później (po epidemii) odbieramy od danej firmy towary lub usługi 

   - już ponad 40 firm bierze udział w tej akcji, zachecamy kolejnych przedsiebiorców, aby zgłaszali się do Żeglugi Szczecińskiej

   Wsparcie Lokalnych Artystów

   - Dni Morza bez tzw. "dużej sceny", zamiast tego lokalni artyści zagrają na kilku mniejszych estradach (a jeśli do Dni Morza nie dojdzie - środki zostaną przeznaczone na wydarzenia z udziałem lokalnych artystów po ustaniu epidemii)

   - przygotowujemy pakiet stypendiów dla artystów niezależnych o wartość 200 tys. zł

   - opracowujemy konkurs dla stowarzyszeń, artystów i niezależnych twórców kultury na działania artystyczne z dotarciem on-line

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!