Zniknęły już łuki torów na ulicy Krzywoustego

Robert Duchowski

We wtorek rozpoczął się ostatni etap rozbiórki, a wykonawca zgodnie z harmonogramem przystąpi do dalszych robót związanych z korytowaniem i układaniem kolejnych warstw konstrukcji.
Chociaż organizacja ruchu w rejonie prac została wprowadzona zgodnie w projektem ponad tydzień temu, to zdarzają się ciągle kierowcy, którzy jadąc na pamięć powodują niebezpieczne sytuacje. Jednak największym zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego są piesi, którzy ignorując oznakowanie poziome i pionowe, w tym zapory i wygrodzenia przebiegają przez sam środek skrzyżowania ulic Bolesława Śmiałego i Krzywoustego.
Wykonawca będzie starał się wygrodzić jeszcze większy fragment, jednak zdrowego rozsądku pieszych nic nie zastąpi.
- W ramach prac we wtorek rozpoczął się ostatni etap rozbiórki torów - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. - Równolegle trwają prace związane z korytowaniem, po których układana będzie warstwa stabilizacji gruntu i kolejne warstwy konstrukcji. Roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem i potrwają jeszcze 8 tygodni.
Przypominamy, że remontu wymagała konstrukcja torowiska, która uległa zniszczeniu, ze względu na duży ruch kołowy. W związku z tym, pracami objętych zostało około 150 metrów toru wraz z jego zabudową drogową w minimalnym, niezbędnym zakresie oraz odwodnienie. Roboty są prowadzone pomiędzy przejściami dla pieszych przez ul. Bolesława Krzywoustego i al. Bohaterów Warszawy.
Celem remontu jest przywrócenie wartości eksploatacyjnej torowiska oraz wykonanie robót naprawczych w strefie okołoszynowej. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort okolicznych mieszkańców płyty przejazdowe ułożone zostaną na wibroizolacyjnej macie ze spienionego poliuretanu. Maty antywibracyjne wytłumią drgania i hałasy.
Z uwagi na bliską zabudowę mieszkalną na skrzyżowaniu ul. Krzywoustego i al. Bohaterów Warszawy, maty zostaną zabudowane na całym odcinku objętym zadaniem. Zamontowane zostaną także smarownice torowe.
Zakres robót torowo-drogowych obejmie:
• całkowitą rozbiórkę istniejących torów tramwajowych i innych elementów nawierzchni tramwajowej,
• wykonanie nowej konstrukcji podbudowy torów tramwajowych,
• montaż torów tramwajowych w technologii ciągłego, sprężystego podparcia w korycie prefabrykowanych żelbetowych płyt tunelowych z użyciem żywic poliuretanowych,
• montaż skrzynek odwadniających i innych elementów wyposażenia torów,
• wykonanie nawierzchni torowiska,
Umowa została podpisana z firmą NIWA Szczecin Sp. z o.o. na kwotę 2 757 370,91 brutto. Roboty mają zakończyć się do 31 sierpnia.