Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Torowa rewolucja. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Torowa rewolucja. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej
   Kolumba_Dworcowa.jpg

   Mieszkańcy Szczecina są już przyzwyczajeni do zmian, które wprowadzane są przez inwestycje torowe i choć zrozumiałe są głosy niezadowolenia związane z utrudnieniami czy opóźnieniami, to statystyki za ubiegłe lata pokazują, że inwestowanie w infrastrukturę ma sens.

   W trakcie realizacji są obecnie 3 zadania związane z przebudową istniejących torowisk. W ramach Torowej rewolucji realizowane są dwa kontrakty - trwają prace na odcinku pomiędzy Dworcem Niebuszewo a Placem Żołnierza oraz na ulicy Kolumba i pętli Pomorzany, a następnie Powstańców Wielkopolskich. Dodatkowo działania nadzorowane przez SIM prowadzone są także na Placu Zwycięstwa.

   - Zdajemy sobie sprawę, że tak duże inwestycje generują problemy zarówno dla kierowców jak i pasażerów, są uciążliwe i męczące, a w zapewnienia, że zmiany w harmonogramie są niezależne od miasta i wykonawcy trudno uwierzyć - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie. O konkretnych przykładach podziemnych „niespodzianek” pisaliśmy, tłumacząc główną przyczynę opóźnień, już kilkukrotnie.

   Poprawa stanu torowisk jest jednak widoczna w statystykach. W 2022 roku odnotowaliśmy w Szczecinie zaledwie 14 wykolejeń - o 9 mniej niż w roku 2021. Ilość tego typu zdarzeń, związanych wprost ze stanem infrastruktury, z roku rok maleje i przedstawia się następująco: 2019 – 25 wykolejeń, 2020 – 22 wykolejenia, 2021 – 23 wykolejenia, 2022 – 14 wykolejeń. Zdarzenia te występowały głównie w miejscach, gdzie rozpoczęła się już lub rozpocznie niebawem modernizacja torowisk.

   Wykolejenia powstają głównie z powodu złego stanu technicznego zwrotnic, krzyżownic (szczególnie zanieczyszczonych w okresie zimowym) i pękniętych szyn. Dlatego w Szczecinie prowadzone są tak istotne inwestycje w tę infrastrukturę. W ostatnich latach najwięcej wykolejeń miało miejsce na Placu Rodła, gdzie zakończyły się już prace, a także pod wiaduktem kolejowym na skrzyżowaniu ulic Kolumba i Dworcowej czy pętli Pomorzany, gdzie trwają obecnie roboty.

   Przypominam, że w strukturach TS Sp. z o. o. nieprzerwanie działają zarówno brygady torowe, jak i brygady pogotowia zajmujące się utrzymaniem bieżącym zwrotnic oraz wszelkimi pracami spawalniczymi i interwencyjnymi polegającymi na usuwaniu awarii zgłaszanych przez Centralę Ruchu, obchodowych i motorniczych. Brygady pogotowia pracują 24/h na dobę i natychmiastowo reagują na każdą usterkę. Łącznie o bieżące utrzymanie 120 kilometrów torów i ponad 250 zwrotnic dba około 50 osób.

   Jedna z interwencji została podjęta wczoraj (27 lutego br.) na ulicy Piłsudskiego. Wstrzymanie ruchu miało związek z ubytkiem, do którego doszło na skutek dwóch oddalonych od siebie o koło 20 cm pionowych pęknięć szyny. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj są wychwytywane przez nasze służby zanim powstanie ubytek w szynie.

   Przerwa w ruchu trwała około 30 minut - tyle trwały prace zabezpieczające. Na kolejnej zmianie przeprowadziliśmy prace spawalnicze mające na celu doprowadzenie szyny do stanu bezpiecznej eksploatacji. W najbliższych dniach wymieniony zostanie tam 3m odcinek szyny.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!