Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Nowy przebieg DK 10: rusza projektowanie

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Nowy przebieg DK 10: rusza projektowanie

   Kolejna cegiełka w zakresie budowy infrastruktury Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina została dołożona. Gmina Miasto Szczecin podpisała umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Biurem Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. ”Budowa obwodnicy Mierzyna w ciągu dk 10 (odc. Dołuje - Szczecin)”.  

   Nowy odcinek drogi krajowej nr 10 (tzw. obwodnica Mierzyna) o długości blisko 8km, rozpoczynać się będzie na wysokości Centrum Handlowego Ster i przebiegać będzie m.in. do Węzła Dołuje, łączącego się z planowanym Zachodnim Drogowym Obejściem Szczecina. W dalszych planach droga miałaby biec aż do Lubieszyna.

   Część aktualnie projekowanej o długości blisko 5 km, na odcinku ok. 2,3 km, przebiegać będzie przez tereny należące do Gminy Miasta Szczecin. Z tego względu, Miasto zamierza współfinansować opracowanie projektu oraz przyszłą realizację prac budowlanych obejmującą fragment drogi w granicach administracyjnych Szczecina.

   - Pierwszy etap inwestycji, czyli projektowanie, właśnie się rozpoczyna - informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - Na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, biuro projektowe ma 23 miesiące od daty podpisania umowy.

   Budowa obwodnicy Mierzyna to zadanie ściśle powiązane z planowaną przez Gminę Miasto Szczecin inwestycją drogowo-tramwajową – budową torowiska i pętli tramwajowej przy CH Ster oraz przebudową ulicy Ku Słońcu od Ronda Gierosa do wysokości nowej pętli. To ważne zadanie komunikacyjne dla dzielnicy Gumieńce, które usprawni transport publiczny, poprawi bezpieczeństwo oraz poprawi dojazd do nowego przebiegu DK10.

   Miasto jest już w posiadaniu dokumentacji projektowej. Realizacja tego zadania z uwagi na wysoki koszt, może być zrealizowana tylko przy współudziale funduszy zewnętrznych, czy to dedykowanych programów unijnych lub ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.

   Szczecin będzie gotowy na Zachodnie Drogowe Obejście

   Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina to ważny projekt infrastrukturalny dla metropolii Szczecińskiej oraz regionu. Miasto Szczecin wspólnie z samorządami, Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz samorządem Województwa Zachodniopomorskiego, przygotowuje się do tej inwestycji od ponad 10 lat. Efektem tych działań jest wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, która po przeniesieniu jej na  GDDKiA umożliwiła stronie rządowej rozpoczęcie projektowania inwestycji.

   Szczecin w zakresie przygotowań do realizacji tej inwestycji prowadzi także własne działania.

   - To infrastruktura drogowa, która w granicach administracyjnych miasta ma za zadanie uzupełniać układ dojazdowy do węzłów i samego obejścia - mówi Piotr Zieliński. - Węzeł Głębokie; zmodernizowany szczeciński odcinek ulicy Przęsocińskiej; pierwszy i drugi etap ulicy Szafera; ulica Modra i Koralowa.

   To także trzeci etap Trasy Północnej, włączenie obwodnicy Przecławia w układ drogowy ronda Hakena, współpraca z Gminą Dobrą przy budowie nowej drogi od Wołczkowa do ul. Szafera oraz układ drogowo-tramwajowy wzdłuż ulicy Ku Słońcu do pętli Mierzyn przy CH Ster.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!