Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Męskie zawody? Nic bardziej mylnego!

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Męskie zawody? Nic bardziej mylnego!

   Co roku z okazji 8 marca pisze się o kobietach w męskich zawodach. Panie za kółkiem czy na placu budowy jeszcze kilka lat temu rzeczywiście były czymś egzotycznym. Dzisiaj kobieta kierowca lub motorcznicza, inżynier czy dyrektor inwestycyjny są czymś zupełnie normalnym.

   Miejscy przewoźnicy zatrudniają 48 kobiet na stanowisku kierowcy i 75 na motorniczych. Są też panie wśród pilotów tramwaju, pracowników warsztatu czy ustawiaczy. Kobiety inżynierowie nadzorują ogromne inwestycje i mniejsze budowy, rozliczają wielkie kontrakty, zarządzają kadrą kierowniczą, pracują na Centrali Ruchu i w Nadzorze Ruchu, są pracownikami różnych szczebli administracji.

   - Kobiety mogą wykonywać każdy zawód. To mit, że trudno się nam odnaleźć w męskim świecie. Na placach budowy, podczas spotkań na radach budowy, na etapie planowania i realizacji inwestycji inżynierowie kobiety są traktowane na równi z mężczyznami. Zmiany w postrzeganiu obserwuję od wielu lat i choć czasami nie było łatwo to dzisiaj pozycja płci pięknej jest bardzo mocna – tłumaczy Krystyna Gawrońska dyrektor ds. Inwestycji i infrastruktury w spółce Tramwaje Szczecińskie.

   Panie w spółkach komunikacyjnych nie potrzebują specjalnych względów. Zadania wykonują tak samo dobrze, jak ich koledzy po fachu. Potrafią poradzić sobie z kwestiami technicznymi i bywa, że kończą zmianę z rękoma w smarze. Mówi się jednak, że kobiety łagodzą obyczaje. Trudne i konfliktowe sytuacje w komunikacji miejskiej rozwiązują siłą spokoju.

   - W naszej pracy podejmujemy ważne, czasami dynamiczne decyzje o zmianach. Zdarza się, że dzwonią do nas zdenerwowani kierowcy i pasażerowie. Słysząc w słuchawce opanowany, kobiecy głos szybciej się uspokajają, łatwiej im coś wytłumaczyć — mówi Marzena Olejnik, Dyspozytor Centrali Ruchu ZDiTM.

   Nie tylko 8 marca pamiętajmy, że szacunek i dobre słowa należy się każdej z nich, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

   Drogie Panie, życzymy Wam pięknego dnia!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!