Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Kolejne blue boxy na ulicach Szczecina

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Kolejne blue boxy na ulicach Szczecina
   Firlika.jpg
   Goleniowska.jpg
   Hoża.jpg
   Kopernika.jpg
   Krzywoustego.jpg
   Łukasińskiego.jpg

   Już dziś w nocy, dobrze znane szczecinianom, niebieskie kratownice mogą pojawić się w nowych miejscach. Do końca marca blue boxy zostaną wymalowane w siedmiu lokalizacjach.

   Oznakowanie to pojawiło się na szczecińskich ulicach w 2020 r. i zostało bardzo dobrze odebrane przez kierowców. Od tego czasu do Referatu Organizacji Ruchu UM regularnie wpływają prośby o kolejne blue boxy wraz z propozycjami konkretnych skrzyżowań. Na tej podstawie wytypowanych zostało 7 lokalizacji, w których blue boxy w najbliższych dniach się pojawią.

   - Przypomnijmy, że szczecińskie blue boxy nawiązują  w całości do tzw. yellow boxów,  stosowanych na terenie innych państw europejskich. Różnica jest taka, że w naszym mieście kratownice są koloru niebieskiego RAL 5015. Jest to kolor, który występuje już na ulicach Szczecina  w postaci przystanków tramwajowych czy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. 

   Rolą blue boxów jest przypominanie kierowcom o braku możliwości postoju w obrębie skrzyżowania i oznaczenie tych miejsc, w których pozostanie może doprowadzić do zablokowania ruchu. Pomimo że jest to zasada wynikająca wprost z przepisów ruchu drogowego, kierowcy często o niej zapominają, co grozi nawet mandatem, ale przede wszystkim powoduje utrudnienia na ulicach.

   - Blue boxy mają natomiast utrwalać właściwe nawyki, które kierowcy będą stosować również na skrzyżowaniach pozbawionych tego typu oznakowania dodała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. 

   Aby wzmocnić ich funkcję edukacyjną, przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, ZDiTM oraz Policji będą się pojawiać się w rejonie nowych blue boxów i przypominać kierowcom o prawidłowym zachowaniu na drodze. Dla swoich rozmówców będą mieli też  ulotki, odblaski i zapachy do aut.

   Będzie ona prowadzona w pobliżu nowych blue boxów, które pojawią się na następujących skrzyżowaniach:

    - Łukasińskiego - Bracka,

   - Krzywoustego (26 kwietnia),

   - Firlika - Ceglana,

   - Hoża - Żabia,

   - Goleniowska - Pomorska,

   - Kopernika – Łokietka,

   - Wyzwolenia – Długosza – Zaciszna.

   Lokalizacje zostały wyłonione przez służby miejskie na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz kierowców autobusowej komunikacji miejskiej. Lokalizacja na ul. Firlika  uzgodniona została ze Strażą Pożarną. Zgłoszenia, które nie zostały teraz uwzględnione, mogą zostać zrealizowane w późniejszym czasie.

                

   Miejsca w których do tej pory funkcjonowały blue boxy:

   - Europejska - Dworska,

   - Wierzbowa - Reczańska,

   - Matejki - Bazarowa,

   - Matejki - Małopolska,

   - pl. Kościuszki,

   - Unii Lubelskiej - Orląt Lwowskich,

   - Wojska Polskiego - Bogumiły,

   - Wojska Polskiego - Piotra Skargi,

   - Wojska Polskiego - Mickiewicza,

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!