Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Jeden z największych samolotów cargo na świecie ląduje w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Jeden z największych samolotów cargo na świecie ląduje w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów
   Boeing 747, DSV AS, lotnisko SZZ.jpeg
   Rozładunek Boeing 747, DSV AS, lotnisko SZZ.jpeg
   Rozładunek dźwig, Boeing 747, DSV AS, lotnisko SZZ.jpeg

   Choć porty lotnicze w powszechnym wyobrażeniu rywalizują o liczbę pasażerów, którzy je wybierają, to w cieniu toczy się walka o przyciągnięcie rejsów cargo. Fracht lotniczy umożliwia bezpośrednie wprzęgnięcie gospodarki całego regionu do globalnego systemu handlu. Dokładnie 6 września o godzinie 23:30 Port Lotniczy Szczecin-Goleniów stał się jednym z najważniejszych portów cargo w Polsce. Boeing 747, jeden z największych samolotów cargo na świecie, lecący do Szczecina z Dalekiego Wschodu, wylądował z ładunkiem dla polskiego klienta.

   Logistyczny hub w Szczecinie

   Na przestrzeni ostatnich lat jednym z głównych kierunków rozwoju aglomeracji szczecińskiej stał się sektor e-commerce. Dzięki niemu miasto stało się prawdziwym hubem transportowym dla krajów Europy Północnej – każdego dnia z miasta wysyłane są towary do tysięcy odbiorców ze Skandynawii. Obok e-commerce szybko zakwitła branża nowoczesnych magazynów i usług powiązanych.

   Jako DSV Air & Sea jesteśmy ekspertami od morskiego i lotniczego transportu cargo. Każdego roku przewozimy na rzecz naszych klientów setki tysięcy ton ładunków, do dowolnego miejsca na świecie. Jesteśmy skuteczni, ponieważ zawsze jesteśmy blisko klienta i każdy nowy projekt rozpoczynamy od analizy i zrozumienia jego biznesu – mówi Anna Wolańska-James, Dyrektor biura w Gdyni i Szczecinie DSV Air & Sea. – Nasz  know-how chcemy wykorzystać do wsparcia rozwoju aglomeracji szczecińskiej, wschodzącego hubu usług logistycznych. Mamy wielkie ambicje – a lądowanie czarteru na lotnisku Szczecin-Goleniów jest potwierdzeniem, że sukcesywnie je przekuwamy w rzeczywistość.

   Budowana przez lata baza wiedzy oraz analiz DSV Air & Sea przekłada się na zaufanie partnerów marki do proponowanych im innowacyjnych rozwiązań logistycznych. Szczecin oraz port lotniczy Szczecin-Goleniów stał się jednym z nich.

   Pierwszy lot czarterowy cargo na szczecińskim lotnisku

   Port Lotniczy Szczecin-Goleniów efektownie zadebiutował na scenie najważniejszych polskich portów lotniczych cargo. Przy wsparciu DSV Air&Sea w Szczecinie wylądują łącznie dwa samoloty, które dostarczą z Azji w sumie 200 ton ładunku – po 100 ton na każdy samolot - dla jednej z marek z sektora FMCG. Pierwszy już dotarł do celu 6 września, a lądowanie kolejnego zaplanowane jest na 13 września.

   Co czyni ten transport wyjątkowym to to, że został w całości zrealizowany na potrzeby jednego zamawiającego. W skali Polski realizujemy wciąż relatywnie niewiele przewozów tego rodzaju oraz kalibru. To silny sygnał, pokazujący rosnącą dojrzałość rynku, jak i rosnącą otwartość firm na usługi frachtu lotniczego tego rodzaju – wskazuje Kamila Stasik, kierownik biura szczecińskiego oddziału DSV Air & Sea. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Portem Lotniczym, który elastycznie odpowiadał na nasze potrzeby: i przyczynił się do sukcesu całej operacji.

   - To pierwszy taki transport, który wylądował na naszym lotnisku – bezpośrednio z Dalekiego Wschodu – wskazuje Maciej Dziadosz prezes lotniska Szczecin-Goleniów. – Wierzę, że to dopiero początek, i z czasem nasze lotnisko stanie się prawdziwym portem hubowym cargo dla tej części Europy, obsługując ładunki importowane i eksportowane z całego świata. Jesteśmy pewni, że nasze lotnisko, dzięki swojemu położeniu, możliwości pracy całą dobę oraz nowoczesnej i ciągle modernizowanej infrastrukturze, podoła temu zadaniu. A dzięki wzorowej współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w obsługę cargo lotniczego widzimy, że nasz rozwój przebiega szybciej, gdy pracujemy wspólnie.

   Magia liczb

   2 samoloty czarterowe cargo

   Waga ładunku: 200 ton – po 100 ton na każdy samolot

   Czas lotu: 16 godzin

   Obsługa tak dużego ładunku, jego rozładowanie etc. wiąże się z licznymi wyzwaniami. Zwłaszcza, że Boeingi 747 to w tej chwili jedne z największych na świecie samolotów transportowych będących w użyciu.

   Do obsługi cargo musieliśmy pozyskać niezbędny sprzęt do obsługi samolotów  cargo z innych lotnisk, i przetransportować je do Portu Lotniczego w Szczecinie-Goleniowie. W tym celu użyliśmy czterech dźwigów, specjalistycznych naczep – opowiada Jarosław Rogowski, Dyrektor Pionu Cargo, WELCOME Airport Services. – Najtrudniejszym, w mojej ocenie, jest zapewnienie bezpieczeństwa na wielu poziomach przy tego typu operacjach, przeszkoleni ludzie i sprawny sprzęt, a tu mamy do czynienia z największym samolotem transportowym na świecie, zatem wyzwania są adekwatne do jego wielkości.  

   DSV Air & Sea w Szczecinie – i na świecie

   Obecność doświadczonego, globalnego operatora logistycznego jest jednym z elementów, które wzmacniają pozycję całych regionów na globalnej mapie łańcuchów logistycznych.


   To znak dla międzynarodowych podmiotów, że w lokalnych przedsiębiorcach znajdą wiarygodnego partnera – który będzie pewnym ogniwem w systemie logistycznym. Dziś Szczecin widzi pierwsze efekty tej współpracy, będące początkiem wspólnej drogi, na końcu której aglomeracja ma zyskać międzynarodową rozpoznawalność jako destynacja cargo.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!