Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Głowa do góry i trzymajcie się, czyli statystyki w komunikacji miejskiej

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Głowa do góry i trzymajcie się, czyli statystyki w komunikacji miejskiej

   Każdego dnia na ulicach Szczecina dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W roku 2023 tramwaje i autobusy uczestniczyły w 717 zdarzeniach drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce z winy pojazdów obcych. Wstrzymania ruchu powstają także, gdy poszkodowanymi są osoby wewnątrz autobusu czy tramwaju, jeśli po wtargnięciu pieszego na jezdnię, prowadzący musi gwałtownie hamować.

   W szczycie komunikacyjnym na ulicach miasta pojawiają się blisko 300 autobusów i tramwajów, dziesiątki tysięcy samochodów i pieszych. O wypadek czy kolizję jest bardzo łatwo.

   - Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przykład, gdy piesi zamiast sprawdzić czy nic nie jedzie przechodzą przez jezdnie wpatrzeni w telefon, albo gdy kierowca spiesząc się, wymusza pierwszeństwo na komunikacji miejskiej - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Nie bez winy są także kierowcy i motorniczowie, jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji powodują tak zwane pojazdy obce. Pamiętajmy, że poszkodowanymi w trakcie takich sytuacji mogą być nie tylko kierowcy, ale pasażerowie samochodu, tramwaju czy autobusu. Podczas gwałtownego hamowania ludzie spadają z siedzeń, przewracają się lub uderzają w różne elementy wewnątrz pojazdu.

   Niestety w zeszłym roku zwiększeniu uległa liczba osób poszkodowanych w wypadkach tramwajowych i autobusowych. Odnotowano 140 osób, które doznały obrażeń ciała, czyli o 10 osób więcej niż w roku poprzednim. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać się mocno poręczy i uchwytów podczas podróży autobusem i tramwajem.

   Statystyki przedstawiają się następująco:

    - Liczba kolizji, w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego uległa zmniejszeniu o 122 zdarzenia i zanotowano ich 570

   - Wypadków odnotowano 133, czyli o 8 więcej

   - Najwięcej kolizji drogowych miało miejsce na liniach tramwajowych 1, 11, 12 oraz na trasach linii autobusowych 812, 86, B

   - Wypadki drogowe według liczby przedstawiają się następująco: na liniach tramwajowych – 7, 11, 12  na liniach autobusowych – 75, B, 60. Wynika to z faktu, że trasy tych linii przebiegają przez centrum miasta i przez główne punkty węzłowe o dużym natężeniu ruchu tramwajowego, kołowego i pieszego.

   W ubiegłym roku doszło do wielu wypadków i kolizji, jednak z roku na rok jest ich coraz mniej. Spadek z pewnością jest związany z mniejszą ilością pojazdów i problemami kadrowymi, ale także z dodatkowym oznakowaniem, które pojawia się na najważniejszych skrzyżowaniach i poprawą infrastruktury drogowej.

   Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

   Drodzy piesi i pasażerowie, głowa do góry! - znad telefonu i trzymajcie się! – uchwytów i poręczy w komunikacji miejskiej. Drodzy prowadzący - pojazdy więcej czujności i cierpliwości. Ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego może zapewnić nam bezpieczeństwo.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!