Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Zabezpieczamy cenne elementy starego SDSu

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Zabezpieczamy cenne elementy starego SDSu
   SDS_MOZAIKI (1)
   SDS_MOZAIKI (2)
   SDS_MOZAIKI (3)
   SDS_MOZAIKI (4)
   SDS_MOZAIKI (5)
   SDS_MOZAIKI (6)
   SDS_MOZAIKI (7)
   SDS_MOZAIKI (8)
   SDS_MOZAIKI (9)
   SDS_MOZAIKI (10)
   SDS_MOZAIKI (11)
   SDS_MOZAIKI (12)
   SDS_MOZAIKI (13)
   SDS_MOZAIKI (14)
   SDS_MOZAIKI (15)
   SDS_MOZAIKI (16)
   SDS_MOZAIKI (17)
   SDS_MOZAIKI (18)
   SDS_MOZAIKI (19)
   SDS_MOZAIKI (20)

   Rozpoczęły się prace konserwatorskie charakterystycznych elementów plastycznych wystroju Szczecińskiego Domu Sportu.

   Prace konserwatorskie prowadzone są od kilku dni. To dość czasochłonny etap przebudowy SDSu. Wymaga on jednak dużej ostrożności. Mozaika ceramiczna z małego basenu oraz mozaika położona w holu wejściowym po zdemontowaniu zostaną zabezpieczone do czasu ich ponownego wkomponowania w przestrzenie nowego obiektu. Przed przystąpieniem do demontażu wykonana została ich pełna inwentaryzacja, a prace przygotowawcze obejmowały m.in. wykonanie pomiarów oraz oznaczenie każdego elementu. Mozaiki zostaną wkomponowane w nowe miejsce i przejdą następnie dodatkowe prace konserwatorskie. Zostaną zdezynfekowane, oczyszczone oraz usunięte zostaną ubytki.

   W przypadku Sgrafitto, które zostanie zabezpieczone na czas prac remontowych holu wejściowego, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów.

   O inwestycji

   W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

   W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

   Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto. Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

   Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!