Wiemy jak może wyglądać nowy Park Brodowski

Robert Duchowski

Jeszcze więcej zieleni, strefy aktywnego wypoczynku oraz spokojnego relaksu w ciszy. Tak prezentuje się koncepcja projektu Park Brodowski. W jej przygotowaniu miasto uwzględniło uwagi oraz sugestie mieszkańców.
Realizacja projektu jest efektem Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Na zadanie dla dzielnicy Północ swój głos oddało ponad 1500 mieszkańców. Po wyborze projektu odbyło się kilka spotkań z jego autorami, mieszkańcami, Radą Osiedla Żelechowa oraz Radnymi Rady Miasta. Prezentacja wstępnej koncepcji miała miejsce na otwartym spotkaniu z mieszkańcami 22 czerwca 2017 r. Te spotkania były okazją do zebrania uwag, opinii które były brane pod uwagę przy wypracowaniu dokumentu. Koncepcja odpowiada na postulaty mieszkańców, aby przy realizacji projektu zachować naturalny charakter i funkcję wypoczynkową miejsca. Poczynione będą wszelkie starania, by w żaden sposób nie ingerować i zakłócać godności sąsiadującego z obszarem projektu miejsca, na którym historycznie zlokalizowany był cmentarz. Priorytetem jest takie wypracowanie rozwiązań, które umożliwią wypoczynek okolicznym mieszkańcom i nie przyczynią się do zakłócania spokoju.
Głównym założeniem projektu jest poprawa estetyki otoczenia, zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni i stworzenie nowej jakości zieleni parkowej. Koncepcja zakłada uporządkowanie zieleni istniejącej, a także dopełnienie jej nowymi nasadzeniami. Przede wszystkim będą to rośliny odporne, polecane do terenów miejskich. Na całym obszarze zostaną zastosowane różnego rodzaju nawierzchnie. Plac wypoczynkowy wykonany będzie z kostki kamiennej, natomiast alejki z materiałów przepuszczalnych dla wody. W miejscach aktywnego odpoczynku zastosowana będzie nawierzchnia bezpieczna.
Centralnym punktem kompozycyjnym będzie otoczony niską zielenią, utwardzony plac z zegarem słonecznym oraz pergolami jako akcent kompozycyjny na osi widokowej od ulicy Mewiej. Na terenie całego parku pojawią się ławki, które rozmieszczone będą w miejscach słonecznych jak i zacienionych, a także pod pergolami.
Na wydzielonej części terenu powstanie ogród do stymulacji sensorycznej. Zostanie on wyposażony w zestawy dotykowe (chodnik sensoryczny, nasadzenia o różnej fakturze). W tym miejscu dzieci będą rozwijały małą motorykę rysując kredą po dwustronnej tablicy, ustawiając tor dla kul na ściance funkcyjnej oraz przesuwając suwaki po tablicy. Dodatkowo wyposażenie ogrodu w konstrukcje typu labirynt, zjeżdżalnie, gra w klasy, równoważnia - kolorowe pieńki różnej wysokości.
We wschodniej części parku u podnóża skarpy planuje się stworzenie strefy wypoczynku z dwoma zadaszonymi wiatami wypoczynkowymi oraz kilkoma ławostołami.
Projekt przewiduje wykonanie placu sportowego oraz ustawienie stołu do ping ponga. Dla dzieci zostały przewidziane dwa place zabaw, gdzie pojawią się różnego typu urządzenia zabawowe przystosowane dla różnych grup wiekowych. Dla młodzieży i dorosłych powstanie siłownia zewnętrzna. Przewidziano także montaż zestawu do Street Workout’u, czyli ćwiczeń wykorzystujących własną masę ciała.
Szczegółowy opis koncepcji oraz jej wizualizacja w załączniku