Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   W Szczecinie powstanie największy zakład w Polsce w branży OZE

   Sylwia Cyza-Słomska

   Sylwia Cyza-Słomska

   W Szczecinie powstanie największy zakład w Polsce w branży OZE

   Duńska firm Vestas wybuduje w Szczecinie fabrykę elementów do turbin. Nowy zakład to 700 miejsc pracy w branży wysokich technologii. Inwestycja jest ściśle związana z budową terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Oba projekty są strategicznymi elementami morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. W tej sprawie PKN Orlen podpisał umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin.

    

   Prezydent Szczecina i jego współpracownicy od ubiegłego roku rozmawiają z firmą Vestas o współpracy i nowej inwestycji w naszym mieście. W rozmowach wielokrotnie podkreślano otwartość i gotowość do wspólnych działań. Dialog przyniósł efekty. Duńska Firma zdecydowała się zainwestować w Szczecinie. W nowej fabryce Vestas  montowane będą gondole i piasty turbin. Fabryka ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Dzięki niej powstanie ok 700 miejsc pracy. To dobra wiadomość również dla absolwentów szczecińskich uczelni wyższych i szkół średnich. Nowa Fabryka w Szczecinie ma być największym zakładem produkcyjnym w Polsce bezpośrednio związanym z sektorem morskich farm wiatrowych.

    

   Produkcja w Szczecinie  będzie ściśle powiązana z drugim ważnym projektem czyli terminalem instalacyjnym w Świnoujściu. Do niego będą dostarczane komponenty morskich farm wiatrowych. Również tam odbywać się będzie wstępny montaż wież o wysokości ponad 100 metrów. Terminal będzie mógł przyjąć największe statki typu jack-up, które służą do budowy farm wiatrowych na morzu.

   Terminal instalacyjny w Porcie Świnoujście ma powstać w 2025 roku i być podstawą realizacji morskiej farmy wiatrowej Baltic Power oraz innych projektów na Morzu Bałtyckim. 

    

   Baltic Power to wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, w którym wykorzystane będą  nowoczesne turbiny o mocy 15 MW firmy Vestas . Farma będzie generowała moc dochodzącą do 1,2 GW. Od 2026 roku ma zasilać czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Stanie ok. 23 km od brzegu morza, na wysokości Choczewa i Łeby. Pierwsza farma wiatrowa w Polsce to element ekologicznej transformacji energetycznej  i bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne naszego kraju.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!