Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   25°

   Trwają testy w Fabryce Wody

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Trwają testy w Fabryce Wody
   FABRYKA_WODY (1).JPG
   FABRYKA_WODY (2).JPG
   FABRYKA_WODY (3).JPG
   FABRYKA_WODY (4).JPG
   FABRYKA_WODY (5).jpg
   FABRYKA_WODY (6).jpg
   FABRYKA_WODY (7).jpg
   FABRYKA_WODY (8).jpg
   FABRYKA_WODY (9).jpg
   FABRYKA_WODY (10).jpg
   FABRYKA_WODY (11).jpg
   FABRYKA_WODY (12).jpg
   FABRYKA_WODY (13).jpg
   FABRYKA_WODY (14).jpg
   FABRYKA_WODY (15).jpg

   Ultrafiltracja, generator dwutlenku chloru czy elektrolizer to nazwy, które zwykłemu zjadaczowi chleba nie mówią za wiele. Jednak dla specjalistów odpowiedzialnych za rozruch Fabryki Wody, to zagadnienia znane, które są elementami skomplikowanej układanki mającej wpływ na jakość wody.

   Rozruch technologiczny Fabryki Wody trwa już ponad miesiąc. Dla osób odpowiedzialnych za inwestycję, to okres niezwykle intensywnej pracy. Każdy fragment wybudowanego obiektu i każde zainstalowane urządzenie muszą zostać sprawdzone, czasem nawet kilka razy. Obchody techniczne odbywają się w zasadzie codziennie i są przeprowadzane w każdej części Fabryki Wody - saunarium, strefach biurowych, edukatorium, w strefach basenowych czy podbaseniu.

   Od kilku dni trwają testy szczelności poszczególnych niecek basenowych. Woda przepłynęła już m.in. przez basen sportowy, brodzik z dmuchańcami, basen barowy w saunarium, basen barowy w strefie VIP, a także wewnętrzny i zewnętrzny basen rekreacyjny. W Fabryce Wody w wewnętrznej strefie basenowej znajdziemy 17 niecek basenowych wewnętrznych, 2 jaskinie wodne, 2 wodne place zabaw, 4 wanny spa. Na zewnątrz dostępny będzie basen wypływowy i rekreacyjny, brodzik dziecięcy i wodny plac zabaw. Pierwsze testy obiegu wody zaliczyły również zjeżdżalnie.

   Woda do niecek basenowych dostarczana będzie skomplikowanym system rur. Co ważne przechodzić będzie wieloetapowy proces uzdatniania czy też ultrafiltracji, na który składa się koagulacja, filtracja, podgrzewanie, korekta odczynu pH, dezynfekcja podchlorynem sodu, czy też naświetlanie lampami UV. Łączna ilość wody filtrowanej to około 2912 m3 na godzinę, czyli blisko 70000 m3 na dobę. Oczywiście za każdy z etapów tego procesu odpowiadają specjalistyczne urządzenia, które zadbają o to, że woda basenowa będzie czysta i bezpieczna dla kąpiących się w niej osób.

   Rozruch przeszedł elektrolizer. Czyli urządzenie do wytwarzania w procesie elektrolizy z soli podchlorynu sodu. Sprzęt musi działać sprawnie, albowiem z 2 kg czystej soli można wyprodukować ok. 1000 g czystego aktywnego chloru. Przy normalnej, średnio intensywnej eksploatacji obiektu zapotrzebowanie na sól wyniesie 100-120 kg dziennie. Roczne zużycie soli może wynieść zatem około 40 ton.

   Poprawność działania sprawdzana była również w przypadku generatora dwutlenku chloru. To urządzenie, które poprzez chemiczny proces mieszania z sobą 12% chlorku sodu i 7% kwasu wytwarza miksturę, dzięki której zwalczane są drobnoustroje w wodzie sanitarnej. Przydaje się ono w zwalczaniu np. legionelli.

   Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł.

   Więcej informacji na:

   fabrykawody.eu

   Facebook

   YouTube

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!