Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Torowa Rewolucja: "Trójkątowanie" na Niebuszewie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Torowa Rewolucja: "Trójkątowanie" na Niebuszewie
   Słupek_1.jpg
   Słupek_2.jpg
   Słupek_3.jpg

   Zbliżając się do otwarcia ulic na Niebuszewie trzeba, niestety, zrobić krok wstecz. W najbliższych dniach wykonawca rozpocznie prace związane w wymianą kostki przy torowisku w rejonie pętli, w związku z tym wprowadzone zostaną zmiany dla pasażerów, a podczas Torowej rewolucji ponownie wykonywany będzie manewr trójkątowania czyli „cofania” tramwaju.

   W tej części inwestycji prace zdecydowanie nie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na zmianę terminu zakończenia prac w rejonie pętli Niebuszewo wpłynęło kilka czynników. Tym, który najbardziej przyczynił się do przesunięcia terminu był brak możliwości zapewnienia ciągłego łańcucha dostaw. Jednym z ważniejszych problemów były także niezinwentaryzowane sieci podziemne, co wiązało się z koniecznością wykonania dodatkowych uzgodnień z gestorami sieci oraz korekt projektów branżowych. Dynamiczne i elastyczne podejście wykonawcy do poprawy funkcjonowania przewozów pasażerskich pozwoliło zachować w tym czasie większą funkcjonalność komunikacji (np. zachowanie ruchu w obrębie ronda Giedroycia), ale jednocześnie spowodowało konieczność podzielenia frontu robót, co z kolei skutkowało brakiem możliwości znacznego przyspieszenia prac.

   Zmiany w kursowaniu linii numer 3

   Chęć szybkiego wznowienia ruchu tramwajowego doprowadziła do naruszenia niektórych elementów nawierzchni w rejonie Niebuszewa, w związku z czym podjęto decyzję o częściowych rozbiórkach i finalnie zmianie technologii wykonania części konstrukcji przytorowej, dzięki czemu będzie ona trwalsza niż ta zakładana pierwotnie. W najbliższy weekend prace przy samym torowisku obejmą kolejne fragmenty, w związku z tym od 22.04.2023 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii 3. Kursy realizowane będą na skróconej trasie Osiedle Zawadzkiego – Boguchwały według obowiązującego rozkładu jazdy..

    - Przystanek „Dworzec Niebuszewo” zostanie wyłączony z użytkowania.

   - Tymczasowy przystanek „Boguchwały” dla wysiadających (nr 14621) zlokalizowany będzie w ciągu ul. Asnyka za skrzyżowaniem z ul. Boguchwały.

   - Przystanek „Boguchwały” dla wsiadających (nr 14611) znajdować się będzie w dotychczasowej lokalizacji – w ciągu ul. Boguchwały przed skrzyżowaniem z ul. Asnyka.

   - Przejazd między przystankami „Boguchwały” odbywać się będzie poprzez manewr trójkątowania na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Boguchwały.

   - Jednocześnie przypominamy, że prace zarówno pod ruchem tramwajowym jak i samochodowym są dla wykonawcy niezwykle trudne. Nie chodzi tylko o uniemożliwiających wykonywanie części prac kierowców, którzy wbrew zakazom i informacjom stają na każdym możliwym skrawku chodnika czy zieleńca, ale także akty wandalizmu - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

   Szczególnie w okolicy Niebuszewa kilkanaście słupków zostało już uszkodzonych. Elementy, które mają poprawić bezpieczeństwo w wielu miejscach są wyrwane lub powyginane, nieczynne jeszcze, pomazane wiaty i ławeczki również nie wyglądają dobrze. Do czasu odbiorów za wszystkie te elementy odpowiada wykonawca i to on poniesie koszt naprawy i wymiany. Mieszkańcy Szczecina nie powinni się zatem dziwić widokiem zafoliowanych śmietników czy ławeczek oraz nieotwartych do czasu odbiorów ostatecznych ulic. Wykonawcy niechętnie udostępniają infrastrukturę w kolejnych etapach właśnie między innymi ze względu na akty wandalizmu czy zniszczenia. Znalezienie kompromisu pomiędzy swobodnym prowadzeniem prac, a udrażnianiem kolejnych ulic dla samochodów, komunikacji miejskiej, pieszych i pasażerów jest jak widać trudne, na szczęcie nie niemożliwe.

    Obecny, umowny termin zakończenia całości prac na kontrakcie pod nazwą „PRZEBUDOWA TOROWISKA WRAZ Z SIECIĄ TRAKCYJNĄ OD PL. ŻOŁNIERZA DO PĘTLI NIEBUSZEWO ORAZ W CIĄGU PL. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO – UL. MATEJKI – UL. PIŁSUDSKIEGO (DO PL. RODŁA)” to 31 lipca.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!