Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Szczeciński stadion zachwyca

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Szczeciński stadion zachwyca
   STADION_MIEJSKI (1).jpg
   STADION_MIEJSKI (2).jpg
   STADION_MIEJSKI (3).jpg
   STADION_MIEJSKI (4).jpg
   STADION_MIEJSKI (5).jpg
   STADION_MIEJSKI (6).jpg
   STADION_MIEJSKI (7).JPG
   STADION_MIEJSKI (8).JPG
   STADION_MIEJSKI (9).JPG
   STADION_MIEJSKI (10).JPG
   STADION_MIEJSKI (11).JPG
   STADION_MIEJSKI (12).JPG
   STADION_MIEJSKI (13).JPG
   STADION_MIEJSKI (14).JPG
   STADION_MIEJSKI (15).JPG

   „Robi duże wrażenie”. „Wygląda naprawdę świetnie”. „Nie ma piękniejszego stadionu” – tak w oczach znanych dziennikarzy sportowych i ekspertów piłkarskich prezentuje się obiekt przy ul. Twardowskiego.

   - Moim zdaniem nie ma piękniejszego stadionu dla realizacji transmisji niż w Szczecinie. Po pierwsze widać część trybun, kamera jest idealnie zawieszona, po drugie akustyka jest świetna, a po trzecie kibice top. Naprawdę można być tym stadionem zauroczonym – powiedział Mateusz Święcicki, komentator Eleven Sports.

   Takie zachwyty można było usłyszeć w jednym z odcinków popularnego programu „Misja Futbol”, który emitowany jest na portalu Onet.pl i kanale Youtube Przeglądu Sportowego. Eksperci zgromadzeni w studiu omawiają w nim najważniejsze wydarzenia ze świata piłki nożnej. Wątek Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie został poruszony przy okazji hitowego meczu Pogoni Szczecin z Lechem Poznań. Podczas tego spotkania po raz pierwszy zostały udostępnione kibicom trzy trybuny. Dzięki temu na widowni zasiadło blisko 17 tysięcy osób.

   Fani Dumy Pomorza także byli pod wrażeniem nowego stadionu. Pozytywne opinie można było usłyszeć zarówno w trakcie spotkania, jak i po jego zakończeniu, gdy kibice chętnie publikowali w mediach społecznościowych swoje zdęcia z meczu. O opinię na temat nowej odsłony popularnej „Papricany” poprosiliśmy także innych znanych dziennikarzy sportowych.

   - Szczecin ma jeden z najpiękniejszych stadionów w Polsce. Wygląda naprawdę świetnie, a szczególnie na żywo, podczas meczów robi duże wrażenie wypełniony publicznością, która nie tylko dopinguje, ale także żyje meczem – twierdzi Łukasz Wiśniowski, Foot Truck / Canal +.

   - To jest naprawdę fajny obiekt, który robi duże wrażenie i po prostu jest bardzo ładny. W końcu Szczecin ma stadion z prawdziwego zdarzenia – podsumowuje Łukasz Olkowicz, dziennikarz Przeglądu Sportowego.

   Jak Stadion Miejski prezentuje się z pełnymi trybunami, przekonamy się wszyscy 1 października.

    

   O inwestycji

   Inwestycja związana z Budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Prace budowlane zakończono z końcem sierpnia 2022 roku. Inwestycja realizowana była w dwóch etapach:

   Etap I – obejmował rozbiórkę i budowę trybun południowej i wschodniej oraz budowę budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, 4 boisk treningowych w tym jednego z trybuną na blisko 800 miejsc oraz jednego ze sztuczną murawą i halą pneumatyczną tzw. balonem, którą rozkłada się na okres jesienno-zimowy. Wybudowany został również parking.

   Etap II – obejmował budowę nowej trybuny wschodniej, rozbiórkę i budowę trybuny północnej, budowę boiska treningowego od strony ul. Twardowskiego, oraz przebudowę pozostałego zagospodarowania terenu – parkingu dla kibiców gości, dróg dojazdowych, chodników, głównego placu wejściowego od strony ul. Twardowskiego.

   Sam stadion składa się z czterech trybun i jest aktualnie 7. co do wielkości takim obiektem w Polsce. Dwie z trybun, południowa i zachodnia posadowione zostały na skarpie. Wschodnia jak i północna powstały już jako osobne kilkupiętrowe budynki. Trybuna północna tzw. trybuna VIP wyróżnia się na tle pozostałych trybun stadionu. Tak naprawdę to pięciokondygnacyjny budynek. To w niej znajdują się pomieszczenie piłkarzy -szatnie, siłownia, odnowa biologiczna. To także część administracyjna z biurami klubu, loże VIP oraz zaplecze z pomieszczeniami dla mediów i centrum zarządzania i dowodzenia obiektem podczas organizacji imprez masowych.

    

   Liczby

   1. Łączna powierzchnia użytkowa budynku stadionu: 14 827 m2.
   2. Kubatura: 81 625 m3.
   3. Liczba miejsc siedzących: 21 165.
   4. Powierzchnia dachu: 22 503,49 m2.
   5. Wysokość dachu: 27,83 m (wysokość w najwyższym punkcie konstrukcji stalowej).
   6. Prefabrykaty wykorzystane do budowy stadionu: około 2 000 sztuk.
   7. Powierzchnia elewacja z siatki cięto-ciągnionej: 7 800 m2.
   8. W szczytowym momencie realizacji inwestycji na budowie pracowało 250 osób.

    

   Koszt budowy

   Koszt inwestycji wyniósł ponad 363 mln zł. 2/3 z tej kwoty to koszt budowy samego stadionu, 1/3 pochłonęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego z budynkiem i kompleksem boisk treningowych. Inwestycja była dofinansowana. 30 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na budowę kompleksu szkoleniowego. 93,5 mln pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do ogólnej puli budżetowej Miasta na realizację dowolnych inwestycji. Gmina Miasto Szczecin z uwagi na prostszą formę rozliczenia się z przyznanego dofinansowania, zdecydowała się w całości przeznaczyć te środki na budowę stadionu.

   Wykonawcą inwestycji była spółka STADION SZCZECIN KORPORACJA BUDOWLANA DORACO SP. Z O.O. SP. J. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!