Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Przejazdy do modernizacji

      Piotr Zieliński

      Piotr Zieliński

      Przejazdy do modernizacji

      Bezkolizyjne przejścia nad liniami kolejowymi dla pojazdów, pieszych i rowerzystów oraz nowe miejsca przesiadkowe. To główne założenia koncepcji projektowej dotyczącej przebudowy dróg w ciągach ulic: Bałtyckiej, Pomorskiej, Wiosennej i Jagiellońskiej.

      W ramach koncepcji zaprojektowano nowe wiadukty kolejowo – drogowe nad liniami kolejowymi; przebudowę układu dróg samochodowych, budowę parkingów, budowę infrastruktury pieszej i rowerowej.

      Ulica Bałtycka

      W ramach tego zadania do przebudowy zostały zaplanowane odcinki jezdni ulic Prof. Żuka, Bałtyckiej, Przytorze oraz Sokołowskiego. Ulice posiadać będą jezdnię asfaltową o szerokości 7,0 m wraz z chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi. Wzdłuż ulic Prof. Żuka i Bałtyckiej pojawi się wiadukt drogowy przechodzący nad linią kolejową z obustronnymi ciągami pieszo-rowerowymi o szerokości 4,0 m, jednojezdniową, dwupasową jezdnią w obu kierunkach. Na obiekcie znajdą się dwa przystanki komunikacji zbiorowej wraz z wiatami przystankowymi, cztery windy oraz cztery pary schodów, za pomocą których pasażerowie będą mogli przedostać się bezpośrednio na perony kolejowe. Zaplanowano także rozwiązania dla rowerzystów w postaci parkingów rowerowych Bike&Ride. W związku z budową węzła przesiadkowego zaprojektowano również parking Park&Ride na 114 miejsc. W ciągu ulicy Sokołowskiego zaprojektowano pętlę autobusową.

       

       

      Ulica Jagiellońska

      Koncepcja obejmuje przebudowę odcinków jezdni ulic Stanisława Witkiewicza, Jagiellońskiej i Twardowskiego. z jezdnię asfaltową o zmiennej szerokości wynoszącej 7,0-9,50 m wraz z obustronnymi chodnikami. Skrzyżowanie ulic Witkiewicza i Jagiellońskiej posiadać będzie dodatkowy czwarty wlot wspomagający obsługę Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera. Wzdłuż ulic Witkiewicza i Jagiellońskiej pojawi się wiadukt drogowy przechodzący nad linią kolejową z ciągiem pieszo-rowerowym o szerokości 4,0 m, 3,0 m chodnikiem oraz dwupasową jezdnią o szerokości 7,50 m. Za obiektem będą znajdowały się dwa przystanki autobusowe. Na południowym przystanku zaprojektowano zatokę autobusową. W związku z budową węzła przesiadkowego zaprojektowano również parking Park&Ride na 59 miejsc. Parking Park&Ride będzie posiadał jezdnię umożliwiającą zawracanie.

      Ulica Wiosenna i Pomorska

      Koncepcja zakłada dwa obiekty inżynierskie nad linią kolejową. W ciągu ulicy Pomorskiej wiadukt drogowy, a w ciągu ulicy Wiosennej kładkę pieszo-rowerową. Budowa obiektów mostowych wiąże się z likwidacją przejazdów drogowo-kolejowych w ciągu ulic Wiosennej i Pomorskiej. Wiadukt drogowy w ciągu ulicy Pomorskiej posiadać będzie dwukierunkową 7,0 m jezdnię asfaltową oraz obustronne chodniki i drogę rowerową. Na skrzyżowaniu ulic Jesiennej i Pomorskiej oraz skrzyżowaniu ulic Pomorskiej, Gierczak i Goleniowskiej pojawią się ronda. Projekt zakłada ponadto powstanie dwóch parkingów Park&Ride, jednego na 161 miejsc i drugiego na 73 miejsca. Przewidziane zostały także postoje taxi, Kiss&Ride, przystanki komunikacji miejskiej oraz wiaty przystankowe Bike&Ride, przystanek. Kładki prowadzące z parkingów P&R na perony kolejowe będą wyposażone w schody oraz windy. 

      Koszty i finansowanie

      Zgodnie z opracowanymi wstępnymi oszacowaniami (kosztorysy wskaźnikowe), wartości poszczególnych zadań wynoszą:

      1. Budowa wiaduktu w ciągu ul. Bałtyckiej 52 121 844,73 zł brutto (w tym udział PKP PLK SA 40 989 750 zł)
      2. Budowa kładki w ciągu ul. Wiosennej i wiaduktu Pomorskiej z układem drogowym 82 336 183,88 zł brutto w tym udział PKP PLK SA 45 686 812,50 zł)
      3. Budowa wiaduktu w ciągu ul. Jagiellońskiej 47 144 866,13 brutto (w tym udział PKP PLK SA 33 880 350 zł)

      Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami-etap III” planowany jest do finansowania z POiIS 2014-2020 w ramach projektów prowadzonych przez  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

      Miasto Szczecin zostało zaproszone przez PKP PLK S.A. do udziału w tym projekcie z wytypowanymi j.w. przejazdami, które w przypadku akceptacji przesłanej do PKP PLK S.A. wstępnej koncepcji rozwiązań technicznych oraz wstępnie oszacowanymi kosztami, po uzyskaniu dofinansowania, będzie mógł być wspólnie realizowany w latach 2019-2023.

      Za opracowanie koncepcji odpowiadało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!