Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      16°

      Nowe wrota do hangaru Szczecińskiego Aeroklubu

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Nowe wrota do hangaru Szczecińskiego Aeroklubu

      Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury lotniskowej w Dąbiu. Tym razem wykonane zostaną nowe wrota hangaru Szczecińskiego Aeroklubu. Inwestycję realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, który już przygotowuje się do następnych działań.

      Wymiana wrót jest konieczna, bo ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Brama i cała infrastruktura z nią związana są skorodowane i nie działają jak należy. Wrota otwierają się tylko częściowo i do ich otwarcia konieczny jest ciężki sprzęt. 

      Wykonawca prac związanych z wymianą bramy przejął już plac budowy i rozpoczął przygotowania do wykonania inwestycji. A skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, adekwatna do rozmiarów lotniska i hangaru.

      - Długość wrót wynosi aż 100 m,  a ich wysokość to 8 m. Z uwagi na istniejącą  konstrukcję hali  wymiana bram podzielona została na dwie części. - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds mieszkalnictwa. - Pierwsza obejmuje wymianę  połowy wrót wraz z montażem  instalacji elektrycznej i sterowania bram.

      Zakres prac obejmuje m.in:

      - demontaż istniejących wrót wraz z istniejącym torowiskiem,

      -  wykonanie i montaż nowej bramy wraz z systemem kotwienia  górnego i torowiskiem.

      - wykonanie rynny odwadniającej z budową instalacji kanalizacji deszczowej.


       

      • W wyniku prac  każda część przesuwna wrót bramowych uruchamiana będzie niezależnymi napędami umożliwiającymi indywidualne sterowanie sekcjami. 
         
      • Zawieszenie górne oraz prowadnice dolne wykonane będą w taki sposób aby uniemożliwić kleszczenie się bram.
         
      • Poza tym prowadnice dolne wyposażone będą w  „inteligentny” system ogrzewania, zapobiegający przed zamarzaniem wody oraz w kanalizację odwadniającą. W przypadku awarii będzie możliwa ręczna obsługa poszczególnych sekcji.
         
      • Przewidziano także sygnalizację ostrzegawczą od wewnątrz i zewnątrz hali (lampy ostrzegawcze wraz z sygnalizacją akustyczną).


      Zakres robót został przygotowany w oparciu o  projekt pracowni  MILO 7 ze Szczecina. Projekt został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Prace realizuje spółka BRAMAR. Termin wykonania zadania to sierpień tego roku. Wartość zadania  - ok 2 mln zł brutto.
       

      Wymiana wrót hangarowych to drugi etap modernizacji lotniska w Dąbiu. Pierwszy etap odbył się  w 2019 roku. 

      - ZBiLK wykonał wtedy m.in remont  dachów i wymianę obróbek blacharskich w hangarze i budynku administracyjnym, a także wyremontował sufit podwieszony w hali. Poza tym wymieniono okna w budynku administracyjnym i od strony ul Przestrzennej, a także dokonano zmiany  istniejącej fasady (nad wrotami hangarowymi) na fasadę aluminiowo- szklaną - mówi Tomasz Klek. - Wykonano również nowy napis - Aeroklub Szczeciński. Koszt tego etapu wyniósł ok 6 mln zł.

      ZBiLK jeszcze w tym roku planuje wykonać wymianę drugiej części wrót hangarowych. Poza tym przygotowuje się do kolejnych etapów modernizacji infrastruktury lotniskowej. W najbliższych miesiącach zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji związanej z remontem płyty lotniska przed hangarem i posadzki wewnątrz.

      Zespół lotniskowy w Dąbiu wybudowany został w  1927 r. Współpracował ze szkołą pilotów i portem dla wodnosamolotów ( port był zlokalizowany przy jeziorze Dąbskie – obecnie marina - po drugiej stronie ul Przestrzennej). Hangar wybudowano w 1936 r. 

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!