Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Fabryka Wody – Spacer po placu budowy #2

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   FABRYKA_WODY (1).jpg
   FABRYKA_WODY (2).jpg
   FABRYKA_WODY (3).jpg
   FABRYKA_WODY (4).jpg
   FABRYKA_WODY (5).jpg
   FABRYKA_WODY (6).jpg
   FABRYKA_WODY (7).jpg
   FABRYKA_WODY (8).jpg

   Korzystając z atrakcji aquaparku, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele skomplikowanych systemów odpowiada za to, że w basenach znajduje się woda. W dzisiejszym filmie z budowy zobaczymy pomieszczenia, które w większości nie będą dostępne dla odwiedzających Fabrykę Wody.

    

   Podbasenie to istny labirynt. Znajdujące się kilka metrów pod ziemią, skrywa serce odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie basenów Fabryki Wody. To w tych przestrzeniach znajdują się instalacje odpowiedzialne za proces uzdatniania czy podgrzewania wody. Znajdziemy tutaj 24 obiegi uzdatniające wodę, 28 zbiorników przelewowych o łącznej pojemności 627 m3, 54 filtry, 21 500 mb. rur, do tego pompy, instalacje zasilania, węzeł cieplny i kogenaratory. W jednym czasie w obiegu znajdować będzie się aż 3 803 m3 wody. To będzie prawdziwa Fabryka Wody.

    

   Edukatorium w Podbaseniu

   Choć do większości pomieszczeń wstęp będą mieli tylko upoważnieni pracownicy, to w ramach ścieżki edukacyjnej, fragment podbasenia będzie udostępniony dla odwiedzających. W tej strefie dzięki szybom zamontowanym w ścianach, zajrzeć będzie można do pomieszczeń technicznych. Oprócz tablic z opisami urządzeń, dostępny będzie również mapping, w ramach którego przedstawiony zostanie proces uzdatniania wody.

    

   Jak uzdatniamy wodę

   Proces uzdatniania wody podzielony będzie na pięć głównych etapów. To koagulacja; filtracja; podgrzewanie; korekta odczynu Ph i dezynfekcja podchlorynem sodu. Ultrafiltracja rozpoczynać się będzie od automatycznego podajnika środków do koagulacji, które powodują wytrącanie zanieczyszczeń z wody. Dzięki temu filtry mogły w łatwiejszy sposób wychwycić zanieczyszczenia. Złoża filtracyjne wykonane będą ze szkła aktywowanego (AFM) o różnej granulacji, zasypane warstwowo. W większości obiektów stosuje się standardowe rozwiązania kwarcowe. Po przejściu wody przez filtry, będzie ona naświetlania promieniowaniem UV, po czym w wymiennikach płaszczowo-rurowych będzie dezynfekowana podchlorynem sodu, który będzie uzyskiwany w procesie elektrolizy membranowej. Woda przed trafieniem do basenów będzie podgrzewana poprzez węzeł cieplny oraz współpracujący z nim układ kogeneracji. Dodatkowym, uzupełniającym źródłem będzie ciepło odpadowe agregatów chłodniczych. W zależności od rodzaju niecki, temperatura wody basenowej wyniesie od 27 do 36 °C.

    

   Ekologia i ekonomia idą w parze

   Dzięki zastosowanym systemom ultafiltracji, do 75% przefiltrowanej wody popłucznej będzie można ponownie wykorzystać w nieckach basenowych. Pozostała część wody - czyli 25% - zużywana będzie jest do płukania filtrów i membran. Następnie trafi ona do instalacji odzysku ciepła, skąd po schłodzeniu zrzucana będzie do kanalizacji. System ultrafiltracji przełoży się na realny spadek kosztów zużycia wody, energii elektrycznej, zrzutu ścieków, podgrzewu, czy serwisowania.

    

   Inwestycja powstaje przy ulicy 1 Maja 41. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł. Prace zakończą się w 2022 roku.

   Więcej informacji na:

   fabrykawody.eu

   Facebook

   YouTube

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!