Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Where's the quay: the shanty scene at Żagle

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Where's the quay: the shanty scene at Żagle

   W sam środek długiego weekendu Szczecin zmieni się nie do poznania. Przed nami piąta edycja Iluminacji Szczecin 2023, gdzie warto się wybrać wieczorem 14 sierpnia?

   Wieczorem z 14 na 15 Urząd Miasta będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Na fasadzie szpinakowego pałacu pojawi się roślinna projekcja – magnolie, krokusy, ozdoby czosnek, wszystko to, co wiosną możemy zobaczyć w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. Warto będzie też zajrzeć do Ogrodów Śródmieście, gdzie tego wieczoru będzie można spotkać laureatkę Nagrody Nobla – Wisławę Szymborską. Projekcja będzie obejmowała postać poetki oraz jej wierze, które będą czytać znani aktorzy. W czasie Iluminacji nasz szczeciński Marynarz z Alei Fontann wreszcie będzie miał prawdziwe morskie towarzystwo – ogromny morski wąż, meduzy, szanty a tuż obok pływające magnolie, sprawią, że morze przybliży się do Szczecina.

   Kolorowo i bajkowo będzie na Placu Lotników, tam między 21.00 a 23.00 „wyrośnie” świetlny plac zabaw. Połączenie kwietnych dekoracji i elementów symbolizujących świat techniki zaskoczy nas na Placu Adamowicza. Świetlną instalację zobaczymy także na Placu Solidarności. Projekt składać się będzie z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią stalowe litery zdemontowane z szyldu "ZAKŁADU USŁUG ŻEGLUGOWYCH", które tworząc nowe hasło nawiązują do historii Szczecina i stwarzają przestrzeń do refleksji. Drugim elementem instalacji będzie huśtawka wagowa stworzona z sygnalizatorów świetnych, która po wprawieniu w ruch oświetli napis. Kierując się do centrum Iluminacji, czyli do Parku Żeromskiego, przy Pomniku Adama Mickiewicza będzie można wypożyczyć 10 specjalnie rozświetlonych egzemplarzy rowerów miejskich.

   Tego wieczoru warto także przyjść w okolice Teatru Letniego i przysiąść na skarpie, aby podziwiać pokaz iluminacji. O godz. 22.15 światła nowej bryły rozbłysną i oczarują swoimi kolorami. Również na Łasztowni będziemy mieli okazję zobaczyć kolorowe Dźwigozaury, które zostaną podświetlone w różnych kombinacjach.

   Wszystkich, którzy chcieliby poznać nieco historii i ciekawostek o miejscach, które pojawiły się na naszej tegorocznej mapie Iluminacji, zapraszamy o 20.00 pod Centrum Informacji Turystycznej, skąd miejski przewodnik Tomasz Wieczorek wyruszy na wieczorny spacer.

   Sercem Iluminacji będzie Park Żeromskiego. Wśród alejek rozmieszczonych zostanie 10 stref, które zrobią na odwiedzających niesamowite wrażenie. Przemierzając parkowe alejki będzie można podziwiać retro lampy, leśne potwory, strefę neonów, oceanicznych stworów czy boho dekoracje, które najlepiej będą prezentować się na zdjęciach. Spacerowicze będą mieli do swojej dyspozycji mapy, a za sprawą rozświetlonych drogowskazów będą dokładnie wiedzieć, w którą stronę się udać, aby nie niczego nie pominąć. Dodatkowo na odcinku ul. Plantowej powstanie Strefa Street Food z food truckami. W parku będzie można odwiedzić także ukrytą między drzewami Strefę Disco z zielonym "parkietem" i Stefę Chillout z leżakami i stoiskami piwnymi.

   A już dzisiaj, 11 sierpnia w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec odbędzie się specjalny koncert Planety. Będzie to kosmiczne show na 15-lecie Baltic Neopolis Orchestra i 550-te Urodziny Mikołaja Kopernika! Muzyczno-świetlna podróż ku kresom Wszechświata w towarzystwie planet Układu Słonecznego i znakomitych artystów. Słuchacze odkryją wzajemne powiązania muzyki i nauki, ale również wyruszą w fascynującą wyprawę po uniwersum sztuki i muzyki filmowej.

   Wszystkie aktualności oraz najważniejsze informacje znajdują się na naszej stronie www.iluminacjeszczecin.eu  oraz w wydarzeniu na Facebooku Iluminacje Szczecin 2023.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!