Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   ZWiK: Na konferencji zdradzimy nasze tajemnice

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiK: Na konferencji zdradzimy nasze tajemnice

   Zakład Wodociągów i Kanalizacji z roku na rok staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkujemy sami! O tym jak to robimy i jakie są nasze plany na najbliższy czas opowiemy na konferencji Energia Miasta Szczecin. Patronat nad wydarzeniem objęła Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

   „Zaspokajanie potrzeb energetycznych własną energią w spółce komunalnej na przykładzie ZWiK Szczecin” – to temat, który zostanie poruszony przez Mariusza Patyka, dyrektora ds. technicznych w naszej spółce. Dyrektor nie tylko przedstawi dane, ale opowie o innowacyjnych rozwiązaniach, które zostały zastosowane w naszym mieście.

   - Przypominamy, że całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. 

   Prąd pozyskujemy ze wody, ścieków i słońca. Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach: ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 m2, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!

   - Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 4 834 MWh w 2023 roku (4289 MWh w 2022 r.). Daje to samowystarczalność energetyczną na poziomie ponad 55% - dodaje Hanna Pieczyńska. 

   Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to blisko 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.

   Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu aktualnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!