Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   To oni podzielą się swoim know-how

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   To oni podzielą się swoim know-how

   21-22 marca w Szczecinie odbędzie się konferencja poświęcona Niezależności Energetycznej Miast i Gmin. Szczecińskie przedsiębiorstwa komunalne przez dwa dni swoją wiedzą i doświadczeniem będą dzielić się z innymi.

   Dążenie do osiągnięcia niezależności energetycznej miasta to złożony proces, którego już teraz jesteśmy świadkami. Odkręcając wodę w kranie, nie zastanawiamy się ile energii potrzebne jest do jej wyprodukowania i skąd ona właściwie jest pozyskiwana. Segregując śmieci i wrzucając je do odpowiednich pojemników wiemy, że dbamy w ten sposób o planetę, ale czy mamy świadomość tego, że nasze odpady mogą przyczynić się do zasilenia miejskich latarni ulicznych czy elektrycznych autobusów? To tylko kilka przykładów, które składają się budowanie samodzielności energetycznej naszego miasta.

   - W czasie marcowej konferencji, która będzie odbywać się w Netto Arenie szczecińskie spółki komunalne podzielą się swoimi rozwiązaniami i zaprezentują możliwości, które sprawiają, że Szczecin jest liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast - informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. 

   Kogo spotkamy i czego dowiemy się w czasie Konferencji? Przedstawiamy partnerów i prelegentów marcowego spotkania.

   Prelegent

   Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

   Radca prawny, manager, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Życie związał ze Szczecinem, a karierę zawodową ze służbą publiczną. Pracę w administracji rozpoczynał od Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jako Dyrektor Generalny wdrażał reformę administracyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego.

   Od 2006 roku Prezydent Szczecina. Inicjator wielu miastotwórczych przedsięwzięć.  Autor koncepcji niezależności energetycznej miasta. Wyznacza kierunki rozwoju w zakresie oszczędności i produkcji energii oraz jej optymalnego wykorzystania przez jednostki miejskie.

   Piotr Krzystek pełni także funkcję Sekretarza Zarządu Unii Metropolii Polskich oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

   Czego się dowiemy?

   Kładąc jeszcze większy nacisk na własne źródła energii Szczecin jest w stanie zabezpieczyć dostawy energii, ustabilizować  jej ceny i uniezależnić się od czynników zewnętrznych. W swoim wystąpieniu prezydent Piotr Krzystek opowie o tym jakie są założenia projektu Energia Miasta Szczecin i kierunki rozwoju, które sprawią, że stolica województwa zachodniopomorskiego w przyszłości może być miastem niezależnym energetycznie.

   Prelegent

   Rafał Księżopolski, kierownik Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Szczecin

   Absolwent Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej. Zawodowo, od 2003 związany z wdrażaniem funduszy unijnych w Urzędzie Marszałkowskim, od roku 2005 pracuje w Urzędzie Miasta Szczecin. Przez 12 lat pozyskiwał fundusze zewnętrzne na realizację inwestycji miejskich zarówno z zakresu infrastruktury drogowej, informatycznej jak i projektów związanych z efektywnością energetyczną i OZE.

   Do listopada 2022 roku pełnił rolę analityka w Wydziale Zarządzania Finansami Miasta wprowadzając m.in. system analiz Business Intelligence. Od tego czasu kieruje nowopowstałym Biurem Zarządzania Energią biorąc udział w realizacji samowystarczalności energetycznej Miasta Szczecin.

   Czego się dowiemy?

   Zarządzanie energią na poziomie gminy to praca w systemie naczyń połączonych, której produkt finalny trafia bezpośrednio do mieszkańców miasta. Na przykładzie Gminy Miasto Szczecin dowiemy się, jak taki system działa i w jaki sposób można go usprawnić.

   Zakład Unieszkodliwiania Odpadów

   Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to instalacja, która w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych instalacji termicznego przekształcania odpadów w Europie, wyróżniająca się m.in. mokrą metodą oczyszczania spalin. EcoGenerator rocznie przetwarza 176 tys. ton odpadów komunalnych, z których w 2023 roku wyprodukował brutto 92,8 tys. MWh energii elektrycznej oraz około 710 tys. GJ energii cieplnej.

   Prelegent

   Tomasz Lachowicz, prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie

   Z wykształcenia prawnik. Pracował w kancelariach prawnych, urzędach. Pełnił szereg funkcji kierowniczych w firmach i instytucjach związanych z lokalnymi samorządami. Był m.in. dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, kierował Wydziałem Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Szczecin i Miejskim Zakładem Obsługi Gospodarczej w Szczecinie. Od 2011 roku jest Prezesem Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, miejskiej spółki, która zrealizowała projekt pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”.

   Czego się dowiemy?

   Podczas konferencji, na przykładzie EcoGeneratora opowiemy, jak spalarnia odpadów komunalnych w oparciu o posiadane zasoby i doświadczenie, może stać się bazą do rozwiązywania problemów Gminy. Taka instalacja może również wykorzystywać swój potencjał, by tworzyć kolejne miejsca produkujące energię i stać się istotnym elementem, który w przyszłości umożliwi Gminie samowystarczalność energetyczną.

   Szczecińska Energetyka Cieplna

   Szczecińska Energetyka Cieplna zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła systemowego, energii elektrycznej, a także świadczy usługi energetyczne na terenie Szczecina oraz jako Grupa SEC w czterech województwach na terenie Polski. Doświadczenie na rynku energetycznym zdobywa od 1962 roku, a od blisko 20 lat jest częścią jednego z największych koncernów energetycznych - E.ON. Drugim kluczowym udziałowcem SEC po E.ON jest Gmina Miasto Szczecin.

   Prelegent SEC

   Beata Kurdelska, prezes zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej

   Doświadczona menadżerka, uczestniczka międzynarodowego programu Veolia dla menedżerów SHERPA. W latach 1994–2007 dyrektorka wykonawcza Pionu Handlowego w PGNiG. Do roku 2018 członkini zarządu i dyrektorka handlowa spółki Veolia Energia Warszawa.
   Z grupą E.ON związana od 2021 roku: najpierw jako dyrektorka sprzedaży i marketingu w spółce E.ON edis energia, od października 2022 roku prezeska zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
   W 2023 r. wyróżniona tytułem „Menadżerka Roku” na konferencji gospodarczej Baltic Economic Congress.

   Czego się dowiemy?

   SEC w Wielkim Mieście to nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina. Jednym z większych wyzwań branży ciepłowniczej jest przekształcenie tradycyjnych modeli energetycznych miast w zrównoważone rozwiązania energetyczne. Współpraca z Grupą E.ON pozwala SEC-owi realizować ambitne projekty, mając swój wkład w zieloną rewolucję w energetyce, wprowadzając nowe standardy i wypracowując trwałe, ekologiczne rozwiązania między innymi dla naszego miasta.

   Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie

   Zakład Wodociągów i Kanalizacji dostarcza mieszkańcom Szczecina czystą wodę, którą można pić bez filtracji i przegotowania. Zadaniem spółki jest także odprowadzenie i oczyszczanie ścieków. ZWiK świadczy swoje usługi na najwyższym poziomie dbając o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, jednocześnie mając na względzie warstwę ekologiczną. Spółka jest jednym z liderów branży w Polsce, a z jej doświadczeń korzysta coraz więcej gmin i podmiotów im podlegających.

   Prelegent ZWiK

   Mariusz Patyk Dyrektor ds. Technicznych

   W pracy zawodowej od początku związany jest ze szczecińskimi wodociągami. Przez ponad 20 lat pełnił funkcję głównego energetyka, odpowiadając za funkcjonowanie automatyki przemysłowej oraz eksploatację urządzeń energetycznych i  mechanicznych.  W 2016 roku objął funkcję Dyrektora ds. Inwestycji i Rozwoju,  a w  2020 roku Dyrektora ds. Technicznych.

   Mariusz Patyk jest członkiem komisji kwalifikacyjnej przy Urzędzie Regulacji Energetyki, jest nie tylko  praktykiem ale również autorem licznych artykułów z dziedziny automatyki przemysłowej i energetyki

   Czego się dowiemy?

   Dyrektor podczas swojego wystąpienia wskaże dobre praktyki związane z pozyskiwaniem zielonej energii na przykładzie ZWiK. Energia przez nas produkowana pochodzi ze słońca, wody i ścieków. Jakie działania należy podjąć, żeby zwiększać samowystarczalność energetyczną. Jakie innowacyjne rozwiązania są w Szczecinie i co jeszcze przed spółką wodociągową, która wyrasta na lidera w branży? O tym będzie można dowiedzieć się podczas wystąpienia.

   Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie: https://energiamiastaszczecin.eu/

   Zobacz więcej: Wiadomości Szczecin - Energia Miasta Szczecin

    

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!