Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Konferencja „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”

   O tym, jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej dla samorządów i jak można osiągnąć ten cel w najbliższym czasie będą dyskutować uczestnicy konferencji Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin, która już 21-22 marca odbędzie się w Netto Arenie.


   Szczecin jest liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast

   W 2023 roku dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii oraz własnej produkcji energii miasto zaoszczędziło 16 mln złotych. Prawie 8 mln złotych oszczędności udało się wypracować dzięki produkcji energii elektrycznej w procesie spalania śmieci, pozostała kwota to oszczędności z tytułu niezakupionego prądu, a wyprodukowanego przez OZE.

   W działania zmierzające do zwiększenia wykorzystania własnych źródeł energii, a docelowo uzyskanie samodzielności energetycznej doskonale wpisuje się polityka energetyczna Szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Spółka produkuje energię z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz  biogazu.

   - Całość prądu wyprodukowanego w ZWiK-u  w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. W 2022 roku było to  8197 MWh - informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Szczeciński |Zakład Wodociągów i Kanalizacji produkuje prąd ze słońca, wody i ścieków. Wyprodukowana energia wykorzystywana jest do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Obecnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   Sukcesem energetycznym jest także działalność Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o. o. – EcoGeneratora, z którego wyprodukowana w procesie spalania śmieci energia w 2023 roku po raz pierwszy zasiliła miejskie jednostki Szczecina. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego,

   Rok 2024 zapowiada się równie dobrze, wg szacunkowych wyliczeń korzystając z prądu wytworzonego przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uda się zaoszczędzić blisko 6,2 mln zł netto. W roku 2024 planowana wielkość energii elektrycznej dostarczana do miasta z EcoGeneratora przekroczy 25 tys. MWh i poza oświetleniem ulicznym, sygnalizacją świetlną i SPNT prąd z odpadów komunalnych napędzać będzie szczecińskie tramwaje i autobusy elektryczne oraz zasili oczyszczalnię ścieków na Międzyodrzu.

   - Trzecim merytorycznym partnerem Konferencji jest Szczecińska Energetyka Cieplna, która zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła systemowego, energii elektrycznej, a także świadczy usługi energetyczne na terenie Szczecina oraz jako Grupa SEC w czterech województwach na terenie Polski - mówi Celina Wołosz. - Doświadczenie na rynku energetycznym zdobywa od 1962 roku, a od blisko 20 lat jest częścią jednego z największych koncernów energetycznych - E.ON. Drugim kluczowym udziałowcem SEC po E.ON jest Gmina Miasto Szczecin.

   To tylko kilka z przykładów tego, jak Szczecin dąży do samodzielności i uniezależnienia energetycznego od zewnętrznych czynników. Konsekwentne wdrażanie nowych rozwiązań i inwestycje w odnawialne źródła energii zapewnią Miastu bezpieczeństwo dostaw i pewność, że energii w Szczecinie nie zabraknie, a w przypadku odnawialnych źródłach energii – dbałość o środowisko.

   - Swoją wiedzą oraz doświadczeniem Szczecin podzieli się z innymi samorządami w trakcie konferencji „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 – Energia Miasta Szczecin”. Na którą już dzisiaj zapraszamy - mówi Celina Wołosz. - Wydarzenie odbędzie się Netto Arenie w dniach 21-22 marca.

   Na przykładzie największych spółek komunalnych – szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który jest liderem wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, zaprezentowane zostaną korzyści z produkcji energii z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz  biogazu. W spotkaniu wezmą także udział specjaliści z EcoGeneratora, z którego wyprodukowana energia zaspakaja nie tylko własne potrzeby, ale także pokrywa znaczną część zapotrzebowania miasta.

   Do udziału zaproszono także przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii, światowego lidera w produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych oraz przedstawicieli firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów. O rozwiązaniach dla samorządów opowiedzą też przedstawiciele Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, którzy bazując na własnych doświadczeniach zaprezentują nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina. Jednym z większych wyzwań branży ciepłowniczej jest przekształcenie tradycyjnych modeli energetycznych miast w zrównoważone rozwiązania energetyczne.

   Konferencja będzie także okazją do wizyt studyjnych w naszych dwóch największych spółkach komunalnych – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów oraz Szczecińskich Wodociągach.

   Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie https://energiamiastaszczecin.eu/


   Program konferencji:


   21.03.2024 (czwartek)

   9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników i powitalna kawa

   I PANEL 10:00 – 12:00

   10:00 – 10:30
   Otwarcie konferencji: Energia Miasta Szczecin – założenia projektu samowystarczalności energetycznej miasta, kierunki rozwoju
   Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin

   10:30 – 11:00
   Zarządzanie energią na poziomie gminy – jak to działa?
   Rafał Księżopolski, Kierownik Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Szczecin

   11:00 – 11:30
   Zaspokajanie potrzeb energetycznych własną energią w spółce komunalnej na przykładzie ZWiK Szczecin

   11:30 – 12:00
   Samowystarczalność energetyczna – produkcja – przesył – odbiorcy – praktyka na podstawie doświadczenia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Ecogenerator
   Tomasz Lachowicz, Prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów

   12:00 – 13:00
   Przerwa na lunch

   II PANEL 13:00 – 16:00

   13:00 – 13:30
   SEC w Wielkim Mieście, czyli nowe spojrzenie na rozwój energetyczny Szczecina
   Beata Kurdelska, Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej

   13:30 – 14:00
   Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych
   Przedstawiciel Ambasady Królestwa Danii

   14:00 – 15:00
   Prezentacje firm z branży energetycznej oferujących rozwiązania dla samorządów

   15:00 – 16:00
   Podsumowanie – sesja pytań z udziałem prelegentów

   16:00
   Zakończenie I dnia konferencji

   19:00
   Kolacja dla uczestników

    

   22.03.2024 (piątek)

   Do wyboru trzy możliwości:

   10:00 – 11:30
   I wizyta studyjna w EcoGeneratorze

   10:00 – 11:30
   II wizyta studyjna w ZWiK Szczecin

   10:00 – 14:00
   Wizyta na konferencji OZE i zwiedzanie targów Bud-Gryf & Home 2024

   Zobacz więcej: 

   Wiadomości Szczecin - Energia Miasta Szczecin

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!