Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   Wizyta w Lorberg

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Wizyta w Lorberg
   LORBERG (1).JPG
   LORBERG (2).JPG
   LORBERG (3).JPG
   LORBERG (4).JPG
   LORBERG (5).JPG
   LORBERG (6).JPG
   LORBERG (7).JPG
   LORBERG (8).JPG
   LORBERG (9).JPG
   LORBERG (10).JPG
   LORBERG (11).JPG
   LORBERG (12).JPG
   LORBERG (13).JPG
   LORBERG (14).JPG
   LORBERG (15).JPG
   LORBERG (16).JPG
   LORBERG (17).JPG
   LORBERG (18).JPG
   LORBERG (19).JPG
   LORBERG (20).JPG
   LORBERG (21).JPG
   LORBERG (22).JPG
   LORBERG (23).JPG
   LORBERG (24).JPG
   LORBERG (25).JPG
   LORBERG (26).JPG
   LORBERG (27).JPG
   LORBERG (28).JPG
   LORBERG (29).JPG
   LORBERG (30).JPG
   LORBERG (31).JPG
   LORBERG (32).JPG
   LORBERG (33).JPG
   LORBERG (34).JPG
   LORBERG (35).JPG
   LORBERG (36).JPG
   LORBERG (37).JPG
   LORBERG (38).JPG
   LORBERG (39).JPG
   LORBERG (40).JPG
   LORBERG (41).JPG
   LORBERG (42).JPG
   LORBERG (43).JPG
   LORBERG (44).JPG
   LORBERG (45).JPG
   LORBERG (46).JPG
   LORBERG (47).JPG
   LORBERG (48).JPG
   LORBERG (49).JPG
   LORBERG (50).JPG

   Takie wizyty mogą wiele nauczyć. W minionych dniach zespół Szczecińskich Inwestycji Miejskich wspólnie z wykonawcą przebudowy al. Wojska Polskiego, oraz współpracownikami gościł w podberlińskiej szkółce roślin w Tremmen.

   To z tej szkółki pochodzą platany, których sadzenie rozpoczęło się kilka dni temu na śródmiejskim odcinku alei Wojska Polskiego. Wizyta w pierwszej kolejności miała na celu sprawdzenie jak wyglądają kolejne rośliny, które trafią do Szczecina. Dodatkowo, dzięki spotkaniu ze specjalistami od hodowli roślin, nadażyła się okazja do rozmowy o zieleni i jej wykorzystaniu na terenach miejskich.

   To podpatrzenie rozwiązań w zakresie choćby ochrony drzew, podstawowej pielęgnacji i ich przycinaniu, które nierzadko spotyka się u nas z dużą krytyką, jak również poznanie nowych roślin, które mogłyby pojawić się w naszym mieście.

   Platany na alei Wojska Polskiego

   Sadzonki platanów na alei Wojska Polskiego to okazy kilkuletnie. Dlatego tak ważne jest, aby były one odpowiednie przygotowanie do transportu z miejsca, w którym rosną przez długi czas, do lokalizacji docelowej oddalonej o wiele kilometrów. Aby drzewo i jego system korzeniowy przed sprzedażą i transportem nie doznały szoku, co pewien czas jest ono przesadzane. Taki proces jest powtarzany kilkukrotnie, dzięki temu zachodzi pewność, że sadzonka przyjmie się w nowym miejscu.

   Równie ważna jest także pielęgnacja i zapewnienie warunków, dzięki którym drzewo przyjmie się w nowym miejscu. Po wykonaniu nasadzeń, wokół systemu korzeniowego zainstalowane zostaną specjalne opaski, które w wolnym tempie będą uwalniać wodę do gruntu wokół drzewa.

   Nowe nasadzenia na alei Wojska Polskiego obejmują ok. 150 drzew. Oprócz platanów, będą tam również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. To ok. 19 000 krzewów czy blisko 300 m2 traw ozdobnych.

   O Lorberg

   Lorberg to ponad blisko 180 lat doświadczenia w zakresie hodowli i pielęgnacji roślin. W szkółce w Tremmen na 800 hektarach znaleźć można drzewa alejowe, krzewy, elementy żywopłotów i rośliny kształtowe we wszystkich możliwych odmianach i rozmiarach. Z tego miejsca rośliny trafiają do odbiorców w Europie i nie tylko, gdzie zdobią tereny miejskie jak i prywatne ogrody.

   Prace związane z przebudową Alei Wojska Polskiego mają się zakończyć III kwartale 2023 roku. Koszt prac to 80 728 637,11 zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. 

   Zobacz też: www.wojskapolskiego.szczecin.eu

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!