Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Szczecińskie tramwaje będą jeździć dzięki energii z odpadów

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecińskie tramwaje będą jeździć dzięki energii z odpadów
   EcoGenerator (1).jpg
   EcoGenerator (2).jpg
   Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o (1).jpeg
   Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o (2).jpeg
   Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o (3).jpeg

   Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez EcoGenerator świecą m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym Szczecinie, działa też Technopark Pomerania. Na tym nie koniec! Od stycznia 2024 roku energią z odpadów będą zasilane także miejskie tramwaje. 

   Umowa na zakup energii elektrycznej na potrzeby obiektów Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o. z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. została podpisana 1 sierpnia 2023 roku i ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 lipca 2024 roku. Umowa została zawarta na siedem miesięcy i ma charakter pilotażowy.

   Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów wedle umowy z Tramwajami Szczecińskimi ma zasilać konkretne punkty poboru energii elektrycznej. To stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Energia elektryczna pochodząca z tych sześciu wymienionych podstacji prostownikowych, służy do zasilania elektroenergetyki trakcyjnej.

   Obecnie przez rejony zasilania tych stacji jeżdżą linie tramwajowe nr: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz wszystkie tramwaje wyjeżdzające z Zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów.

   Planowana ilość zakupionej od EcoGeneratora energii pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania mocy Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o.

   Stawka jaką ustalono to 448,15zł/MWh, co oznacza, że łączna wartość netto planowanego zakupu energii elektrycznej przez Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. wyniesie 2.075.149,61 zł. To o ponad 1,6 mln zł netto mniej, niż gdyby TS zawarły umowę z podmiotem, który w przetargu zaproponował zaraz po ZUO najniższą ofertę.

   To kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie.  W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

    

   Energia dla miasta

   Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku. To pierwsze większe umowy, które umożliwiają spalarni zasilenie jednostek Gminy Miasto Szczecin.

   EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

   Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w wyniku kontrolowanego spalania odpadów komunalnych, w sposób bezpieczny dla środowiska, produkuje energię elektryczną i cieplną. Krótko mówiąc to elektrociepłownia, w której paliwem są odpady a także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

   - 2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw. - informuje Anna Folkaman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. 

   Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja energii elektrycznej wyniosła 65,5 tys. MWh oraz 726 tys. GJ energii cieplnej. Wytworzona z odpadów energia elektryczna w 2022 roku trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

   Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

   Zobacz więcej: 

   Coraz więcej zielonej Energi w Szczecinie - Wiadomości Szczecin - Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

   Energia Miasta Szczecin. Tańszy prąd dla ZDiTM - Wiadomości Szczecin - Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

   Energia Miasta Szczecin: Szczecin niezależny energetycznie - Wiadomości Szczecin - Wszystkie informacje z miasta zawsze pod ręką.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!