Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Szczecin - kwitnące miasto

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   7.jpg
   3.jpg
   5.jpg
   4.jpg
   2.jpg

   Nie tylko cieszą oko, ale także zapewniają bioróżnorodność, są stołówką dla owadów i zapobiegają wysychaniu gleby. Miejskie łąki kwietne można właśnie podziwiać w pełnym rozkwicie. 

   Jedna z nich znajduje się przy Jeziorku Słonecznym na Gumieńcach.  Została wysiana jesienią 2020 r. na ponad 11 tys. metrów kwadratowych. W tym roku rozkwitła już po raz drugi. 

   - W pierwszym roku mogliśmy podziwiać przede wszystkim rośliny jednoroczne, obecnie ustępujące już miejsca tym wieloletnim, które docelowo mają stanowić podstawę łąki – tłumaczy Karol Podyma z firmy Łąki Kwietne, zakładającej tę łąkę. – Te z kolei w pełni prezentują się zazwyczaj po dwóch – trzech latach od wysiania, choć wiele zależy od warunków atmosferycznych, przede wszystkim opadów.

   Obecnie na zielonym terenie wzdłuż ulicy Derdowskiego dominuje niebieski żmijowiec zwyczajny, co cieszy, bo jest on bardzo pożyteczny dla owadów zapylających. I jednocześnie bardzo efektowny. Inne kwitnące właśnie kwiaty to m.in.: lepnica rozdęta, bniec biały, złocień właściwy, chaber  bławatek, kąkol polny, goździk kropkowany, szałwia oraz maki . Wszystko to gatunki rodzime. 

   - Intensywne kwitnienie zaczyna powoli  rumianek żółty, zaraz po nim pojawi się marchew dzika – wylicza Karol Podyma. – Natomiast w połowie sierpnia czeka nas koszenie, żeby rośliny mogły spokojnie przezimować. Takie koszenie odbywa się tylko raz w roku. 

   O zaletach łąk kwietnych przypomina Ogrodnik Miasta.

   - Kwitnąca łąka kwietna jest  stołówką dla dziesiątek  gatunków owadów zapylających, a przetrwanie zapylaczy, coraz silniej rugowanych ze środowiska, jest kluczową kwestią dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego  – wyjaśnia Marta Safader – Domańska.  -  Łąki kwietne zabezpieczają glebę przed wysychaniem wielokrotnie skuteczniej od trawnika. Oznacza to, że poprawiają mikroklimat w mieście, poprawiając nasz komfort życia.

   Utrzymanie łąk kwietnych, które kosi się tylko raz w roku  jest związane ze ograniczeniem zużycia energii. Łąki kwietne sprzyjają alergikom, ze względu na ograniczanie zapylenia powietrza powstającego podczas koszenia przesuszonych trawników. Wreszcie: łąki są pełne kwiatów cieszących oko przez cały sezon.

   Zakładanie i utrzymanie rabat i kwietników wiąże się z nieustającym nakładem pracy ludzkiej, energii z kopalin, nawozów. Łąka kwietna jest najbardziej ekologicznym i najtańszym sposobem na wprowadzenie do miasta barwnej różnorodności natury.

   Ze względu na wszystkie te korzyści, projektowane obecnie miejskie inwestycje coraz częściej uwzględniają zakładanie łąk kwietnych, jako alternatywy wobec tradycyjnych trawników. Są one planowane  w pasach drogowych, przy placówkach oświatowych oraz na terenach zielonych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!