Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Szczeciński Standard Językowy wkracza do szkół

      Marta Kufel

      Marta Kufel

      Szczeciński Standard Językowy wkracza do szkół

      Dziś w szczecińskich placówkach oświatowych rozpoczęła się realizacja programu „Szczeciński Standard Językowy”. To element II Porozumienia Programowego dla Szczecina.

      Podstawą wzajemnego zrozumienia pomiędzy ludźmi i instytucjami na terenach transgranicznym jest nauka języka sąsiada oraz kształtowanie postawy otwartości i akceptacji dla obcej kultury. Realizowane w ramach II Programowego Porozumienia dla Szczecina przedsięwzięcie, zakłada przezwyciężenie bariery językowej, mentalnej i kulturowej wśród młodych mieszkańców Euroregionu Pomerania. Dzięki niemu możliwe jest dalsze poszerzanie systemu kształcenia dwujęzycznego na każdym poziomie edukacji – od przedszkola przez szkołę podstawową, gimnazjum aż po liceum. Dodatkowo, celem innowacyjnego programu kształcenia języka niemieckiego jest wykształcenie zachowań sprzyjających przyswajaniu języka ze szczególnym uwrażliwieniem młodego człowieka na przydatność języków obcych – zarówno  w życiu codziennym, jak i zawodowym.

      Beneficjentami nowego projektu są przede wszystkim dzieci i młodzież z instytucji biorących w nim udział, ale również ich rodzice i  grono pedagogiczne. Łącznie w przedsięwzięciu weźmie udział aż 3165 uczniów, 53 placówki oświatowe (24 placówki działające na terenie Szczecina oraz 29 po stronie niemieckiej) oraz 321 nauczycieli.

      Wśród szczecińskich placówek znalazło się:

      · 9 przedszkoli publicznych (PP nr 8, PP nr 18, PP nr 33, PP nr 45, PP nr 51, PP nr 64, PP nr 67, PP nr 72, PP nr 80),

      · 7 szkół podstawowych (SP nr 7, SP nr 13 z ZS nr 13, SP nr 28 w ZS nr 11, SP nr 47, SP nr 61, SP nr 65 w ZS nr 1, SP nr 74)

      · 5 gimnazjów (GIM nr 6, GIM nr 10, GIM 18, GIM nr 23 w ZS nr 1, GIM nr 34)

      · 3 szkoły ponadgimnazjalne (ZS nr 6, ZS nr 8, IX LO w ZSO nr 6).

      Do realizacji projektu, został powołany między innymi Zespół składający się z polskich i niemieckich ekspertów. Jest on odpowiedzialny za wszelkie kwestie merytoryczne związane z tym przedsięwzięciem. W ramach działań zespołu opracowany został wspólny, innowacyjny koncept kontynuacyjnego nauczania języka sąsiada. Uwzględnił on specyfikę stanu początkowego każdej ze stron i jednocześnie zapewnił uniwersalność zastosowania na porównywalnych obszarach przygranicznych.

      Na tę chwilę projekt realizowany jest ze środków budżetowych Gminy Miasta Szczecin. Realizacja projektu pn. „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania” w ramach INTERREG VA nastąpi najprawdopodobniej w lipcu tego roku. Obecnie trwa rozpatrywanie projektu przez Wspólny Sekretariat, które nieco opóźniło się ze względu na konieczność dokonania poprawek w złożonym wniosku.

      Łączny budżet projektu wynosi blisko 2 700 000 euro, z czego Szczecin przeznacza na ten cel w tym roku 1 727 687 złotych.

      Warto również dodać, że inaugurację projektu poprzedzały różnego typu liczne działania przedprojektowe. Polscy i niemieccy uczniowie wraz ze swoimi rodzinami, brali udział między innymi w Europejskich Dniach Języków Obcych, Międzynarodowej Jesiennej Grze Terenowej, turniejach sportowych, wymianach młodzieży oraz konkursach. Dodatkowo, uczestnicy działań przedprojektowych byli zaangażowani także w przygotowywanie tematycznych gazetek szkolnych, wystaw oraz plakatów. Dzięki podjętym działaniom przedprojektowym, możliwe było wprowadzenie uczestników nowego projektu językowego w jego tematykę, przybliżenie Euroregionu Pomerania oraz zapoczątkowanie integracji dzieci i młodzieży z obu państw. 

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!