Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   Szczecin_offshore. Uczniowie powalczą o nagrody

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin_offshore. Uczniowie powalczą o nagrody

   Rusza wielki konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i regionu. Do wygrania są trzy indeksy Politechniki Morskiej i nawet 10 tysięcy zł od ORLEN Neptun. Zapisy trwają do 4 kwietnia. Komkurs został objęty m.in  patronatem Prezydenta Szczecina. 


   - Celem konkursu jest promocja wśród młodych ludzi wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej. Ta branża to przyszłość. Obecnie na rynku pracy brakuje zarówno specjalistów od zarządzania farmami wiatrowymi, serwisantów turbin, jak również pracowników terminala instalacyjnego offshore wind. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykwalifikowanych specjalistów – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.


   Konkurs składa się z trzech etapów. Na początku, 10 kwietnia uczniowie będą rywalizować on-line, odpowiadając na pytania umieszczone na specjalnym formularzu na stronie internetowej Politechniki Morskiej. O zakwalifikowaniu do kolejnego etapu zdecyduje poprawność odpowiedzi oraz czas, w jakim zostaną one udzielone. Kolejny etap konkursu odbędzie się 28 maja w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie. Zadaniem trzydziestu najlepszych uczestników z rywalizacji internetowej będzie rozwiązanie testu otwartego oraz zadań z zakresu mechaniki, elektroenergetyki i podstawowej wiedzy z zakresu elementów hydrauliki. Z etapu drugiego komisja konkursowa z każdej ze szkół wyłoni po pięciu uczniów z największą liczbą punktów, którzy zostaną zakwalifikowani do etapu finałowego. Ten odbędzie się 15 czerwca 2024, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Tym razem uczestnicy konkursu zmierzą się z wyzwaniem polegającym na opracowanie konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę dotyczącą m.in. budowy wiatraka, rodzajów turbin, czy kwestii związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Następnie każdy finalista będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.


   Organizatorzy przygotowali trzy główne nagrody. Będą to indeksy na dowolny wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował też nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

    


   Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia. W konkursie można wziąć udział wysyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej Politechniki Morskiej ) na adres: konkursON@pm.szczecin.pl.


   ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. spółka otrzymała decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.
    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!