Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   Nowy rok szkolny 2022/2023

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Nowy rok szkolny 2022/2023

   Rozpoczynający się właśnie rok szkolny 2022/2023 to nie tylko nowe wyzwania dla uczniów i przedszkolaków. To kolejne również poważne zadanie dla osób na co dzień odpowiadających za pracę szkół i placówek oświatowych, czyli pracowników Wydziału Oświaty oraz nauczycieli i dyrektorów poszczególnych placówek.

   1 września br. naukę w szczecińskich szkołach i przedszkolach swoją przygodę z edukacją rozpoczęło łącznie ponad 54 000 młodych ludzi w blisko 150 placówkach oświatowych. Dla części z nich to będzie zupełnie nowe, nieznane dotychczas doświadczenie.

   Prace związane przygotowaniem placówek oświatowych do nowego roku szkolnego zawsze trwają niemalże do pierwszego dzwonka. To nie tylko rekrutacje uzupełniające czy przeprowadzenie procesu odwołań, które pozwalają zainteresowaniem na dostanie się do szkół. Sporo sił  wkłada się również w skompletowanie odpowiedniej kadry, o którą ostatnio coraz trudniej oraz przygotowanie budynków, tak by spełniały potrzeby młodych mieszkańców Szczecina.

   Zmiany w szkołach

   Tylko w te wakacje zmodernizowano boisko przy Liceum Ogólnokształcącym nr VI oraz przeprowadzono termomodernizację Przedszkola Publicznego nr 14. Dodatkowo w wielu placówkach na terenie całego miasta wykonano także prace remontowe, stworzono nowe sale zajęciowe oraz zakupiono dodatkowe wyposażenie. Dzięki tym wszystkim działaniom powrót w szkolne mury będzie z całą pewnością nieco bardziej przyjemny.

   Kumulacja roczników

   Jednak największym wyzwaniem stojącym przed samorządem było przygotowanie szkół ponadpodstawowych na przyjęcie podwójnego rocznika. To wynik reformy oświaty, która zakładała obniżenie wieku szkolnego. Tym samym, w 2014 roku naukę w szkołach podstawowych rozpoczęły dzieci urodzone w 2007 oraz 2008 roku, czyli ówczesne siedmio- i sześciolatki, które w trakcie tegorocznych wakacji brały udział w naborze do szkół ponadpodstawowych.

   Dodatkowym sporym utrudnieniem jest również fakt, iż do szkół ponadpodstawowych już wcześniej trafił podwójny rocznik. To z kolei efekt ostatniej reformy oświaty, której głównym założeniem było zlikwidowanie 3-letnich gimnazjów, a w ich miejsce stworzenie 8-letnich szkół podstawowych oraz 4-letnich liceów.

   To wszystko oznacza, że szczecińskich szkołach ponadpodstawowych w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 jednocześnie muszą zmieścić się uczniowie z kilku skumulowanych roczników.

   Dzieci z Ukrainy

   Na to, jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny w publicznych placówkach wpływ ma jeszcze jeden bardzo istotny czynnik. Tym razem, oprócz szczecinian oraz kandydatów z okolicznych gmin, o przyjęcie do szkół i przedszkoli starali się również młodzi uchodźcy z Ukrainy, którzy wraz z rodzicami uciekli ze swojego kraju ogarniętego wojną. Również dla nich, w miarę istniejących możliwości, przygotowane zostały miejsca w poszczególnych placówkach.

   Mamy nadzieję, że pomimo niewątpliwie wymagającej rzeczywistości, nowy rok szkolny pozwoli wszystkim naszym uczniom na osiąganie kolejnych sukcesów edukacyjnych i przede wszystkim  bezpiecznie upłynie w spokojnej atmosferze!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!