Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      17°

      "Gotowanie Pierogów" – kulinarna rozmowa robocza w ramach projektu INTERREG

      Marta Kufel

      Marta Kufel

      "Gotowanie Pierogów" – kulinarna rozmowa robocza w ramach projektu INTERREG
      image00015.jpeg
      image00065.jpeg
      image00091.jpeg
      image00093.jpeg
      image00094.jpeg
      image00096.jpeg

      Jak połączyć przyjemne z pożytecznym pokazali uczestnicy ostatniego spotkania roboczego, które odbyło się w ramach projektu "Nauczanie języka sąsiada".

      Wszystko za sprawą… wspólnego gotowania pierogów, w trakcie którego rozmawiano m.in. o dotychczasowych efektach realizowanego projektu oraz konieczności włączenia nauczania języków sąsiada do kształcenia zawodowego.

      O odpowiednią recepturę zadbał Krzysztof Soska – zastępca prezydenta Miasta Szczecin. To właśnie on wyczarował cieniutkie jak opłatek ciasto na pierogi i zademonstrował wszystkim zgromadzonym, co należy zrobić by danie wyszło naprawdę smacznie. Z wielką frajdą, zaciekawieniem  i zaangażowaniem niemieccy i polscy partnerzy projektu tłoczyli się wokół restauracyjnej wyspy kuchennej, by wspólnie przygotować posiłek.

      Niewątpliwie był to udany wieczór dla wszystkich jego uczestników. Nie tylko za sprawą pyszności, które w wyniku wspólnej pracy pojawiły się na stole, ale także dlatego, że przy gotowaniu i wymianie przepisów można było porozmawiać o udanej pracy nad projektem. Zarówno strona niemiecka, jak i polska zgodziły się co do tego, że nauka drugiego języka po obu stronach granicy musi być nadal rozwijana jako ważny aspekt rozwoju wspólnego regionu metropolitalnego Szczecina.

      W spotkaniu, które odbyło się w restauracji "Natürlich Büttners" w Greifswaldzie, oprócz Starosty Powiatu Michaela Sacka i Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina - Krzysztofa Soski, w spotkaniu wzięli udział: I zastępca starosty powiatu Uckermark Frank Bretsch, dyrektor zarządzający Christian Utpatel z RAA M-V e.V., oraz pracownicy projektu.

      Projekt "Nauczanie języka sąsiada", którego pierwsza faza rozpoczęła się w 2017 r., promuje naukę języka sąsiada na wczesnym etapie począwszy od żłobka w pobliżu granicy oraz w szkołach podstawowych i średnich. Nacisk kładzie się na stworzenie trwałych warunków ramowych dla nauki języka sąsiada, szkolenia dla nauczycieli, opracowanie materiałów dydaktycznych do nauczania języka polskiego w przedszkolach i szkołach, dodatkowe oferty języka niemieckiego i polskiego po obu stronach granicy, takie jak internetowe lekcje tandemowe w szkołach podstawowych i gimnazjach. Projekt jest wspierany naukowo przez Instytut Slawistyki Uniwersytetu w Greifswaldzie.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!