Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Szczecin_Offshore. Współpraca nauki i biznesu

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin_Offshore. Współpraca nauki i biznesu

   Morska Energetyka Wiatrowa to jedna z tych gałęzi przemysłu, która w najbliższych latach może stać się kołem zamachowym napędzających gospodarkę naszego regionu. Aby tak się stało oprócz wielu istotnych elementów,  potrzebna jest także wykwalifikowana kadra. Jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku offshore? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja Inwestycje. 

   Szczecin ma ogromny potencjał, by stać się hubem offshore dla tej części Bałtyku. Wpływ na to mają takie elementy jak: położenie, ludzie, korzystny klimat biznesowy i przyspieszenie działań w zakresie transformacji energetycznej w całej Europie. Miasto jest otwarte i podejmuje wiele inicjatyw związanych z OZE, szczególnie w zakresie energii pochodzącej z wiatru. Zleciło opracowanie odpowiednich raportów i projektów określających potencjał offshorowy Miasta. Projekt Szczecin_Offshore 2025 jest integralną częścią większej całości - wojewódzkiego programu, którego celem jest jak największy udział naszego regionu w rozwoju polskich farm wiatrowych. W tym sektorze gospodarki w ostatnim czasie wiele się wydarzyło. Między innymi firma Vestas, światowy gigant produkujący elementy do farm wiatrowych, zintensyfikował swoje działania na terenie Szczecina. Przygotowuje się do budowy nowej fabryki, która ma być największym zakładem produkcyjnym w Polsce związanym z sektorem morskich farm wiatrowych. Elementy produkowane przez zakład w Szczecinie będą eksportowane na cały świat. Poza tym Vestas kupił teren wraz z infrastrukturą po byłej fabryce ST3 Offshore, gdzie jeszcze kilka lat temu produkowano fundamenty dla morskich wiatraków. 

   Plan rozwoju sektora wind offshore w naszym regionie obejmuje kilka segmentów: konstrukcje morskie, jednostki pływające, transport i logistykę, serwis i remonty, energetykę morską, materiały, działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz  edukację, to właśnie dobre wykształcenie, szczególnie w zakresie pożądanych na rynku pracy umiejętności, stanowi ważny czynnik w procesie inwestycyjnym.

    

   Na przestrzeni ostatnich kilku lat nasz region wzmocnił swoją pozycję w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii i stał się jednym z liderów kształtujących ten sektor - mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - transformacja energetyczna kraju sprawia, że w kolejnych latach w obrębie Morza Bałtyckiego będą realizowane liczne inwestycje dotyczące farm wiatrowych. Wszystko to pokazuje, jak istotne są działania także w zakresie realizacji projektów edukacyjnych. Ich zadaniem będzie kształtowanie kadry odpowiadającej na potrzeby sektora offshore. 

   To właśnie ten temat oraz wiele innych związanych z rozwojem sektora energetyki wiatrowej, będą przedmiotem rozmów i dyskusji podejmowanych podczas spotkania. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką, szczególnie ze względu na Burzę Mózgów stanowiącą jeden z punktów konferencji. Celem warsztatu jest próba wypracowania programu edukacyjnego łączącego edukację, samorząd i biznes.

   Czas i miejsce spotkania:  31 maja 2023 r.,  Radisson Blu Hotel. 

   Link do rejestracji:https://tiny.pl/wzpqf

   Organizator spotkania: Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej,

   Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Szczecin,

   Partnerzy wydarzenia:  Ambasada Danii, CIG Urząd Marszałkowski, Orlen Neptun, CEE Energy Group, Vulcan Trade & Consultancy, Vestas i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

    

   Agenda wydarzenia:

    

   10.30 - 11.00 Rejestracja

   11.00 - 12.15 Część oficjalna wydarzenia:

   11.05 - Współpraca nauki i biznesu fundamentem rozwoju sektora energetyki wiatrowej. Lidia Rogaś,  Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin;

   11.20 – Zachodniopomorski Potencjał Offshore. Stanisław Wziątek. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego;

   11.35 - Nowe miejsca pracy w regionie. Inwestycja na miarę branżowego potentata, który zrewolucjonizuje lokalną gospodarkę. Jagna Kubańska-Łyczakowska. Vestas;

   11.50 - Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – szanse i wyzwania. Oliwia Mróz. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej;

   12.05 - Budowa współpracy przemysłu z instytucjami edukacyjnymi dla rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej na przykładzie projektów Przemysłowej Akademii Rozwoju”. Krzysztof Tomaszewski. CEE Energy Group;

   12.20 – 12.40 Przerwa kawowa;

   12.40 – 13.20 Branżowy Brainstorming – Stwórzmy razem idealny system naukowo-gospodarczy;

   13.30 – 14.00 Networking w kuluarach.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!