Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   25°

   Nieruchomości Szczecina. Rozwój w dobrym klimacie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Nieruchomości Szczecina. Rozwój w dobrym klimacie
   grunt_1.jpg
   grunt_3.jpg

   “Grunt to właściwa lokalizacja” - pod takim hasłem odbyła się w Szczecinie konferencja na temat kierunków rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w naszym mieście i regionie. Spotkanie zorganizowała Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. 

    

   Jesteśmy otwarci na nowe trendy i nie obawiamy się wyzwań. W piątek 2 grudnia  w sali konferencyjnej na Stadionie Miejskim im Floriana Krygiera w Szczecinie odbywało się spotkanie podsumowujące i analizujące kierunki rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych Szczecina w latach 2020 - 2022. Pod lupę wzięto szczególnie rynek biurowy i magazynowy. Podczas spotkania rozmawiano także na tematy związane z trendami i prognozami na ostatni kwartał 2022 r. oraz na przyszły rok. 

    

   Wszystko wskazuje na to, że rynek biurowy i magazynowy ma się w tym roku bardzo dobrze - mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej - od początku tego roku wzrasta aktywność najemców, a inwestorzy wciąż są zainteresowani lokowaniem kapitału w tym sektorze. Inwestorzy  widzą potencjał Szczecina i są zainteresowani wynajmowaniem powierzchni w tym regionie. Jesteśmy otwarci na nowe trendy i nie obawiamy się wyzwań, jakie niesie ze sobą najbliższy czas.

    

   Uczestnicy debaty podkreślali, że dziś trudno określić jaki trend będzie w przyszłym roku i czy rynek zacznie hamować pod wpływem inflacji oraz rosnących kosztów eksploatacji. Poza tym zagraniczni inwestorzy często narzekają na polską biurokrację, która spowalnia rozwój gospodarczy kraju. Szczecin jest chwalony za tworzenie dobrego klimatu dla inwestycji i dobrą komunikację z inwestorami.  Osobom odpowiedzialnym za promocję gospodarczą naszego miasta przyświeca hasło: One Stop Shop czyli wszystko w jednym miejscu z myślą o inwestorach.  Dzięki Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej inwestorzy otrzymują potrzebne informacje oraz pomoc, mogą także skorzystać z różnych form wsparcia, które ułatwiają rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności gospodarczej na terenie Szczecina.

    

   Dynamiczny rozwój powierzchni magazynowej. Szczeciński rynek magazynowy jest stosunkowo młody. Mimo, że jego początki sięgają 2008 r., kiedy to oddano do użytkowania pierwszy nowoczesny projekt magazynowy Prologis Park Szczecin (obecnie Mapletree Park Szczecin, 41,8 tys. m2), to zaczął się on dynamicznie rozwijać dopiero od roku 2013. Wówczas firma Waimea Holding rozpoczęła realizować w Szczecinie swój projekt North-West Logistic Park. Od tego czasu, podaż z roku na rok sukcesywnie rośnie. Znaczący był rok 2017, kiedy padł rekord rocznego przyrostu podaży, blisko 325,3 tys. m2. Były to m.in. dwie znaczące dla regionu inwestycje BTS: centrum dystrybucyjne Zalando wybudowane przez firmę Goodman w Gryfinie (130 tys. m2) oraz magazyn dostarczony przez Panattoni dla światowego giganta branży e-commerce – Amazon – o powierzchni 161,5 tys. m2. Aktualnie powierzchnia magazynowa wynosi 888 tys m2 i pod względem jesteśmy w krajowej czołówce. Obecnie swoje Parki Logistyczne w Szczecinie mają Panattoni , Exeter oraz 7R.

    

   Szczecin - popularne miejsce dla powierzchni biurowej. W ostatnich latach nasze miasto  stało się jednym z najpopularniejszych lokalizacji dla centrów BPO, SSC i ICT. Główne zalety to m.in.: swobodny dostęp do powierzchni biurowej o najwyższym standardzie, świetnie wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych, inwestycje w nowoczesne technologie, a także niskie koszty pracy. Zdecydowana większość powierzchni biurowej w Szczecinie tj ok. 80% znajduje się w centrum, w okolicach al. Wyzwolenia, al. Niepodległości, jak również w rejonie Bramy Portowej. Według ekspertów firmy Colliers w Szczecinie utrzymuje się stabilny poziom zainteresowania ze strony najemców powierzchni biurowej. Popyt brutto w minionym roku wyniósł niemal 9,2 tys. m2 i jest to niemal taka sama wartość jak w 2020 r. Nastąpił z kolei wzrost zapytań o elastyczną formę wynajmu powierzchni biurowej. Największy udział wśród wszystkich kontraktów w 2021 r. miały nowe umowy – 47%. Renegocjacje i przedłużenia umów stanowiły 45% wolumenu, co stanowi wzrost o 18 punktów proc.  w porównaniu do 2020 r. Ekspansje wyniosły natomiast 8%. Szczecin to rynek będący na relatywnie wczesnym etapie rozwoju. Rozwój podaży następuje cyklicznie – zazwyczaj po okresie obfitującym w nowe inwestycje następuje obniżenie aktywności deweloperów, co jest naturalnym okresem potrzebnym na absorpcję istniejącej powierzchni biurowej. Aktualnie powierzchnia biurowa w Szczecinie  wynosi 184,5 tys m2.

    

   Władze Szczecina i przedstawiciele spółki ARMS widzą duże szanse Szczecina i regionu w rozwoju branży offshore i onshore. Już dziś jesteśmy krajowym liderem produkcji energii z wiatru.

    

   Konferencja “Grunt to właściwa lokalizacja” przeznaczona była dla wszystkich zainteresowanych rynkiem nieruchomości komercyjnych w Szczecinie: firm doradczych, deweloperów, operatorów, najemców i firm budowlanych. Współorganizatorem debaty była Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!