Koncert "W HOŁDZIE OFIAROM WOJEN"

Kasia Małysz

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wydarzenie zbiega się z ustanowionym przez Sejm i Senat RP Narodowym Dniem Pamięci o Polakach, których bestialsko zamordowano w XX wieku m.in. na Kresach Wschodnich.
W uroczystym wieczorze udział wezmą skrzypek z Kanady Mateusz Monczak, zespół Sonus Cantus Chamber Choir oraz dyrygentka i organistka – Katarzyna Ganczarska.
Mateusz Monczak
prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, do których należą: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie i Konserwatorium Moskiewskiego. Jako solista i kameralista występował z licznymi orkiestrami, takimi jak: Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. W swoim dorobku artystycznym, ma wiele płyt kompaktowych zarejestrowanych m.in. dla Concordia Records, Castalia i Dux.
Jako pedagog przez wiele lat uczył gry na skrzypcach w montrealskim College Platon. Ponadto regularnie prowadzi kursy mistrzowskie (MasterClassy) na uniwersytetach w Brazylii, Kanadzie, Polsce i we Włoszech.
Sonus Cantus Chamber Choir
koncentruje się przede wszystkim na wykonywaniu muzyki dawnej, ale wykonuje również współczesne kompozycje, takie jak np.: „Missa Super Terminos” N. Paleja, utwory M. Jasińskiego, M. Sawy. Chór koncertował w Polsce, Niemczech i we Włoszech. W roku 2024 zdobył srebrne pasmo podczas XXIV Festiwalu Pieśni Chóralnej „Leć o pieśni, leć sokołem” w Czersku, w 2025 złote pasmo oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu Marka Jasińskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie.
Chór prowadzi szczecinianka Katarzyna Ganczarska, absolwentka Akademii Muzycznej im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Tomasza Bugaja oraz w klasie organów Krzysztofa Latały. Stopień doktora uzyskała w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej pod kierownictwem H. Rillinga, dyrygując utworami J. S. Bacha i F. F. Haendla. Katarzyna Ganczarska występowała jako dyrygentka i organistka we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Ukrainie. Współpracowała z wieloma festiwalami takimi jak: „In Terra Pax”, „Soni Spatium”, „Festiwal Grünebergowski”, „Sacrum non Profanum”, „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”, „Muzyczne Przyjaźnie”, a także wieloma cenionymi zespołami i artystami. Jest pierwszym prezesem i współzałożycielem Stowarzyszenia na rzecz osób chorych na ciężką padaczkę DRAVET PL.
Koncert realizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż śladami Grünebergów” współfinansowany jest ze środków Gminy Miasto Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego.
Partnerami wydarzenia są: Radio Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, stowarzyszenia: Organowe św. Zofii w Brüssow, a także Muzyczne Bel Canto z Ueckermünde oraz sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, kościoły pw.: św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a także św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach.
Wstęp wolny.