Kategorien

    Social media

    Suchen

    Keine Ergebnisse

    20°

    Koncert "W HOŁDZIE OFIAROM WOJEN"

    Kasia Małysz

    Kasia Małysz

    Koncert "W HOŁDZIE OFIAROM WOJEN"

    Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Wydarzenie zbiega się z ustanowionym przez Sejm i Senat RP Narodowym Dniem Pamięci o Polakach, których bestialsko zamordowano w XX wieku m.in. na Kresach Wschodnich. 

     

    W uroczystym wieczorze udział wezmą skrzypek z Kanady Mateusz Monczak, zespół Sonus Cantus Chamber Choir oraz dyrygentka i organistka – Katarzyna Ganczarska. 

     

    Mateusz Monczak 

    prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach koncertowych świata, do których należą: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie i Konserwatorium Moskiewskiego. Jako solista i kameralista występował z licznymi orkiestrami, takimi jak: Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. W swoim dorobku artystycznym, ma wiele płyt kompaktowych zarejestrowanych m.in. dla Concordia Records, Castalia i Dux. 
    Jako pedagog przez wiele lat uczył gry na skrzypcach w montrealskim College Platon. Ponadto regularnie prowadzi kursy mistrzowskie (MasterClassy) na uniwersytetach w Brazylii, Kanadzie, Polsce i we Włoszech. 

     

    Sonus Cantus Chamber Choir

    koncentruje się przede wszystkim na wykonywaniu muzyki dawnej, ale wykonuje również współczesne kompozycje, takie jak np.: „Missa Super Terminos” N. Paleja, utwory M. Jasińskiego, M. Sawy. Chór koncertował w Polsce, Niemczech i we Włoszech. W roku 2024 zdobył srebrne pasmo podczas XXIV Festiwalu Pieśni Chóralnej „Leć o pieśni, leć sokołem” w Czersku, w 2025 złote pasmo oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu Marka Jasińskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie. 

     

    Chór prowadzi szczecinianka Katarzyna Ganczarska, absolwentka Akademii Muzycznej im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej Tomasza Bugaja oraz w klasie organów Krzysztofa Latały. Stopień doktora uzyskała w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej pod kierownictwem H. Rillinga, dyrygując utworami J. S. Bacha i F. F. Haendla. Katarzyna Ganczarska występowała jako dyrygentka i organistka we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Ukrainie. Współpracowała z wieloma festiwalami takimi jak: „In Terra Pax”, „Soni Spatium”, „Festiwal Grünebergowski”, „Sacrum non Profanum”, „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”, „Muzyczne Przyjaźnie”, a także wieloma cenionymi zespołami i artystami. Jest pierwszym prezesem i współzałożycielem Stowarzyszenia na rzecz osób chorych na ciężką padaczkę DRAVET PL. 

     

    Koncert realizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż śladami Grünebergów” współfinansowany jest ze środków Gminy Miasto Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego. 

    Partnerami wydarzenia są: Radio Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, stowarzyszenia: Organowe św. Zofii w Brüssow, a także Muzyczne Bel Canto z Ueckermünde oraz sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, kościoły pw.: św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a także św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. 

     

    Wstęp wolny. 

    Bleiben Sie auf dem Laufenden!

    Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!