Szczecin coraz bardziej rozpoznawalny
Robert Duchowski
Ostatnie 12 miesięcy to intensywna praca Szczecin Convention Bureau Project, których rezultatem jest rozwój branży MICE w regionie.
Od 2023 roku Szczecin Convention Bureau Project realizuje szeroko zakrojone działania, mające na celu promocję miasta jako atrakcyjnej destynacji dla branży MICE (Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions). Powołany w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzania zespół SCB przez cały rok angażował się w promocję naszego miasta, jako idealnej destynacji na organizację wydarzeń i spotkań branżowych.
- Wraz z początkiem roku rozpoczęły się przygotowania do publikacji Raportu Przemysłu Spotkań 2023 - informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - W lutym SCB zaangażowało się w wydarzenie MP Fast Date i przeprowadziło kampanię promocyjną na portalu miceboard.com. Marzec przyniósł rozwój działań cyfrowych, w tym stworzenie dedykowanej strony internetowej oraz niemieckojęzycznej wersji przewodnika Szczecin Meetings Guide, a także założenie profilu na LinkedIn.
W kwietniu zorganizowano wizytę studyjną dla meeting plannerów z północno-zachodnich Niemiec, zaś w czerwcu biuro uczestniczyło w wydarzeniu Meet the Bidder. Sierpień to kolejna edycja MP Fast Date, tym razem w Warszawie, gdzie Szczecin wystąpił jako miasto partnerskie. We wrześniu rozpoczęto działania consultingowe, w tym opracowanie strategii marketingowej podkreślającej potencjał Szczecina jako destynacji MICE.
Ostatni kwartał roku poświęcono intensywnym kampaniom promocyjnym na LinkedIn, mającym na celu zdobywanie nowych leadów, a także kluczowym inicjatywom edukacyjnym i strategicznym.
13 grudnia zaprezentowano koncepcję działania Szczecin Convention Bureau Project władzom miasta i lokalnej branży turystycznej oraz zorganizowano szkolenie w ramach Laboratorium Twórców z Poland Convention Bureau. Kilkumiesięczna obserwacja i intensywna praca ekspertów z branży MICE w porozumieniu z SCB potwierdziła, że Szczecin będąc miastem zrównoważonym ma szanse pozyskać jeszcze więcej zagranicznych, zwłaszcza skandynawskich firmy ceniących sobie bliskość natury, przestrzeń i nowoczesność.
- Wiemy, że w Szczecinie drzemie wielki potencjał i cieszę się, że Szczecin jest odkrywany przez branżę biznesową. Już 17 lat temu, gdy organizowaliśmy pierwszy finał The Tall Ships Races stanęliśmy przed wielką niewiadomą, ale udało się. Wróciliśmy nad wodę, zaistnieliśmy w świecie żeglarskim i nie tylko, wdrożyliśmy strategię Floating Garden, która wydaje się już być na dobre zakotwiczona. Teraz dzięki działaniom spółki oraz Szczecin Convention Bureau Project jesteśmy w stanie wejść na kolejny etap rozwoju – mówił podczas prezentacji koncepcji rozwoju Szczecin Convention Bureau Project, prezydent Piotr Krzystek.
Przeprowadzone badania pokazy także kierunek rozwoju SCB na przyszłość. Rosnąca baza hotelowa oraz pojawienie się największych graczy na naszym rynku sprawia, że stolica Pomorza Zachodniego staje się konkurencyjna względem innych, podobnych wielkościowo, miast w Polsce. Dzięki konsultacjom z hotelarzami oraz branżą eventową wyodrębnione zostały również potrzeby i oczekiwania, którym w najbliższym czasie należy sprostać, aby Szczecin stał się istotną destynacją zrównoważoną branży MICE. Jednym z działań będzie dołączenie do międzynarodowej inicjatywy benchmarkingowej Global Destination Sustainability - GDS-Index, która skupia pionierów zrównoważonego rozwoju ze świata turystyki biznesowej i wypoczynkowej.
Równolegle zespół SCB realizował działania stałe, na które składały się całoroczna obsługa zapytań i bieżąca współpraca z organizatorami wydarzeń, pomoc w planowaniu programów pobytu grup biznesowych oraz doradztwo w zakresie kontaktów z lokalnymi dostawcami usług.
O tym jak prężnie działa Szczecin Convention Bureau Project można poczytać na stronie internetowej www.conventionszczecin.eu i powiązanych z nią mediach społecznościowych, które konsekwentnie promują Szczecina jako atrakcyjnego miejsca dla organizacji wydarzeń biznesowych.