13°

Straż miejska. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w górach, i w mieście

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.
Przed wakacjami strażniczki miejskie  przeprowadzają  rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa.

Już za chwilę, za momencik nastąpi to, na co z utęsknieniem czekają najmłodsi : wakacje! Przed tym wyczekiwanym końcem szkolnych obowiązków strażniczki miejskie z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej przeprowadzają  (do przedostatniego dosłownie dzwonka w szkole) istny maraton spotkań, prelekcji, udziałów w festynach tematycznych. A wszystko to po to, aby naszych najmłodszych ( i tych trochę starszych) mieszkańców miasta przygotować do bezpiecznego wypoczynku: nad wodą, w górach czy w mieście.

 

Wiele spotkań odbywa się w przedszkolach . Na wspólnych zabawach z przedszkolakami funkcjonariuszki tłumaczą dzieciom jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z "dzikich" kąpielisk oraz jak bezpiecznie bawić się nad wodą. Strażniczki przypominają również najmłodszym o zasadach, jakie obowiązują podczas pobytu w górach oraz co zrobić gdy zaczepia nas osoba obca.

- Każde spotkanie kończy się wręczaniem pożytecznych gadżetów w postaci opasek odblaskowych i legalnych „tatuaży” w postaci pamiątkowych  pieczątek ze słoneczkiem - informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Szczecin.


Kolejna odsłona przedwakacyjnych spotkań strażniczek miejskich z uczniami to udział  w festynach szkolnych i organizowanych przez Rady Osiedlowe we współpracy  z różnymi podmiotami. To m.in  „Bezpiecznie nad wodą” , festyn nad Jeziorem Głębokie, zorganizowany przez tamtejszą Radę Osiedla wraz ze służbami mundurowymi ( Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna),Straż Rybacką), WZKiOL , WOPR. 
 

- Uczestniczące w nim dzieci podziwiały pokaz ratownictwa na wodzie, mogły nauczyć się pierwszej pomocy oraz posłuchać o pracy funkcjonariuszy - mówi  Joanna Wojtach.  - Główny cel, jaki przyświecał temu przedsięwzięciu to uzmysłowienie dzieciom i młodzieży, jakie niebezpieczeństwa czyhają podczas wypoczynku letniego i jak się przed nimi ustrzec.


Ważnym elementem tej edukacji z zakresu tematów dotyczących bezpiecznych wakacji to spotkania z uczniami placówek o szczególnym charakterze, szkół specjalnych. Takie zajęcia odbyły się m.in w Państwowej Szkole Specjalnej przy ul. Wojciechowskiego i Letniskowej. Dzieciaki z tych placówek także z utęsknieniem czekają na ostatni dzwonek ! Ale zanim to nastąpi w związku z rozpoczęciem okresu wakacyjnego


Straż Miejska przypomina nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również rodzicom kilka zasad odnośnie bezpieczeństwa podczas wypoczynku:


1. Kąp się tylko w miejscach strzeżonych, zawsze pod okiem osoby dorosłej.

2. Używaj kremów z filtrem korzystając z kąpieli słonecznych.

3. Gdy jedziesz samochodem, zapinaj pasy bezpieczeństwa.

4. W górach zawsze spaceruj po wyznaczonych szlakach.

5. Przed wyjściem w góry sprawdzaj prognozę pogody.

6. Nie rozpalaj ogniska w lesie.

7. Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi.

8. Podczas wycieczek rowerowych załóż kask na głowę.

Grafika informacyjna. 8 zasad bezpiecznych wakacji
 

Przestrzegając powyższych zasad dbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Straż Miejska życzy udanych i radosnych wakacji!

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!