15°

Możemy wycinać na okrągło

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

Możemy wycinać na okrągło

ZWiK dzięki zastosowaniu najnowszej technologii poradzi sobie z każdym uszkodzeniem jezdni.

W Szczecinie jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń w jezdni, które są pod opieką ZWiK. Wzmożony ruch pojazdów, samochody przeciążone albo długi czas eksploatacji powodują, że studnie mogą się zapaść lub ulegają uszkodzeniu. Wtedy na miejscu pojawiają się odpowiednie służby, by zabezpieczyć i naprawić to, co  funkcjonuje nieprawidłowo. Od pewnego czasu do niektórych napraw używamy specjalnej maszyny, która wycina kształt koła. 

ZWiK cały czas stara się wprowadzać nowe technologie wykonawcze, które zwiększą trwałość i osiągany efekt prac remontowych, przy jednoczesnej minimalizacji skutków działań i utrudnień dla naszych mieszkańców. – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. – Od pewnego czasu zarówno nasi wykonawcy, jak i my sami  wprowadzamy technologię wycinania łat asfaltowych po okręgu. Zakupiliśmy do tego celu specjalną maszynę, która w sposób automatyczny i precyzyjny wycina kształt koła wokół włazu i pozwala na minimalną ingerencję w konstrukcję drogi. Dzięki okrągłemu kształtowi łaty zapewniamy lepszy rozkład naprężeń w nowowykonanym asfalcie, a co za tym idzie zwiększamy trwałość konstrukcji drogi wokół remontowanych urządzeń. Co bardzo istotne, zmniejszamy także ilość odpadów budowlanych z takiego remontu.

Tej technologii można używać w miejscach, gdzie nie ma starych łat asfaltowych, które należy docinać po starym śladzie i jeśli uszkodzeniu uległo tylko nasze urządzenie, albo asfalt bardzo blisko naszego włazu. Jeśli uszkodzeniu uległa większa przestrzeń, albo mamy starą łatę to naprawiamy bo metodą tradycyjną wycinając prostokąt lub kwadrat.

zdjęcie przedstawiające maszynę do napraw uszkodzeń jezdni, zwik

Ostatnio wycinanie po okręgu można było zauważyć na ul. Matejki i ul. Duńskiej. Zazwyczaj po zrealizowaniu naszych pracy na miejsce przyjeżdżają drogowcy z firmy Strabag, aby uzupełnić asfalt. Jesteśmy jednak na etapie testowania asfaltowych mas naprawczych stosowanych na zimno z domieszkami kruszyw oraz lepiszczy polimerowych, których można używać bez względu na warunki atmosferyczne. Asfalty na zimno będą uzupełnieniem technologii wycinania po okręgu i w przypadku małych ubytków w obrębie studni można je będzie zastosować, a po zakończeniu prac i szybciej puścić ruch kołowy. Nie wszędzie będzie możliwość stosowania takich rozwiązań, ale na małych powierzchniach w miejscach, w których jest potrzeba szybszego udrożnienia ruchu powinny spełnić swoje zadanie m.in. ze względu na szybkie wiązanie i procesy twardnienia.

studnia-otwór w jezdni

 

Urządzenia w jezdni są przez nas naprawiane w zasadzie każdego dnia, w zależności od zgłoszeń i warunków atmosferycznych. Reagujemy na sygnały naszych mieszkańców i sami dokonujemy przeglądów. Wszystkie prace w jezdni powodują jednak utrudnienia w ruchu i mogą być niebezpieczne dla naszych pracowników, dlatego jeśli jest taka możliwość staramy się wykonywać roboty tak, aby uciążliwość dla kierowców była jak najmniejsza. – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. – Przypominamy także, że nie zawsze jest możliwość szybkiej realizacji robót - wtedy w trakcie oczekiwania na materiały lub podczas ustalania sposobu naprawy w obrębie studni stawiany jest specjalny słupek, który wskazuje uszkodzone miejsce. Nasi pracownicy wracają w dane miejsce tak szybko, jak to możliwe. 

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!