Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa

Już po raz 29. Klub Delta stanie się miejscem wyjątkowego święta słowa i sztuki – Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”. W dniach 8-10 listopada recytatorzy z całej Polski spotkają się, by oddać hołd polskiemu romantyzmowi i zmierzyć się w emocjonujących pokazach konkursowych, warsztatach oraz występach artystycznych.

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Wyjątkowe święto słowa
8-10 listopada 2024, Klub Delta, Szczecin


Trzy dni pełne romantyzmu i artystycznych wrażeń

Turniej „Romantycznie” to przede wszystkim koncerty recytatorskie, na których wystąpią utalentowani uczestnicy, przenosząc publiczność w świat literatury polskiego romantyzmu. Każdy z nich dwukrotnie zaprezentuje swoje umiejętności: pierwszego dnia, 8 listopada, przedstawi dowolny fragment prozy i wiersza, natomiast główny koncert – „Romantycznie” – odbędzie się 9 listopada. Podczas tego wieczoru recytatorzy zmierzą się z wybranymi utworami lub fragmentami dzieł literatury romantycznej, wprowadzając publiczność w klimat epoki.


Wydarzenia towarzyszące – warsztaty i występy gości

Oprócz recytacji, program turnieju obejmuje również warsztaty artystyczne, które będą okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności. Dodatkową atrakcją będą występy muzyczne i teatralne zaproszonych gości, które zapewnią wieczorom niezapomniany, artystyczny klimat.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i polskiego romantyzmu do wspólnego przeżywania tych wyjątkowych chwil. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” to doskonała okazja, by odkryć piękno słowa i poznać talenty recytatorskie z różnych zakątków Polski.

Wstęp na wydarzenie jest otwarty dla publiczności.
Do zobaczenia w Klubie Delta w dniach 8-10 listopada!


Jurorzy turnieju

 

Michał Kurek

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, aktor Teatru Polskiego im. A Szyfmana w Warszawie. Od lat związany z amatorskim ruchem teatralnym oraz festiwalami żywego słowa. Od 2019 roku związany z Towarzystwem Kultury Teatralnej w Warszawie.

 

prof. Bożena Suchocka

Aktorka, reżyser, specjalistka w zakresie autoprezentacji, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, egzaminatorka podczas egzaminów wstępnych na kierunek aktorski AT w Warszawie.  Wywodzi się z ruchu amatorskiego, wielokrotna laureatka OKR i innych ogólnopolskich festiwali żywego słowa, później długoletnia jurorka eliminacji wojewódzkich i centralnych OKR oraz festiwali. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Anna Klimczewska

Dziennikarka, powieściopisarka, autorka bestsellerów, scenarzystka, producentka telewizyjna, wywodząca się z ruchu recytatorskiego. Miłośniczka żywego słowa, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Jurorka podczas ogólnopolskich festiwali żywego słowa między innymi OTSR w Wałczu czy Pętli czasu w Dębicy.

 

Mateusz Więcławek

Aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutował w 2014 roku główną rolą w filmie Obietnica w reżyserii Anny Kazejak. Wielokrotnie nominowany do nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanowe role męskie. Wywodzi się z amatorskiego ruchu teatralnego - juror podczas ogólnopolskich festiwali żywego słowa jak np. OTSR w Wałczu czy Ogólnopolski Festiwal Słowa w Lubaczowie.

 

dr Krystyna Maksymowicz

Aktorka i logopeda. Od wielu lat związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Laureatka wielu nagród na prestiżowych festiwalach teatralnych. Wykładowczyni w  Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wokalnym i Edukacji Artystycznej, współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, a wcześniej prowadziła zajęcia w PWST we Wrocławiu i Uniwersytecie Opolskim. Od roku 2012 członkini Zespołu Kultury Żywego Słowa, a później Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego, przy Polskiej Akademii Nauk. Od lat działa na rzecz ruchu recytatorskiego, jako jurorka, a także opiekunka artystyczny grupy Espero przy Polskim Związku Niewidomych w Szczecinie.


Program

Zapraszamy do Klub Delta (ul. Racławicka 10)

 

8 listopada 2024 (piątek)

15.00 - 16.30 - I Koncert Konkursowy

17.00 - 18.30 - II Koncert Konkursowy

 

9 listopada 2024 (sobota)

17.00 - 18.30 - Koncert Konkursowy „Romantycznie”

19.00 - Koncert „Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem”

 

10 listopada.2024 (niedziela)

11.30 - 13.00 - Gala Finałowa 29. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”

15.00 - 16.00 - monodram mistrzowski Bartosza Bandury pt. „Pogodzić się ze światem", oparty na dziennikach Edwarda Stachury

 

Wydarzenia towarzyszące 
 

9 listopada 2024 (sobota) godz. 19.00

KONCERT. Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem

Podczas koncertu zabrzmią utwory zarówno z dobrze już znanej płyty „ Wiem jak nie jest, czyli Leoszewski Majem”, jak i z najnowszej - „Biało – Czerwona, czyli przepisy mówią jasno”, a także kilka innych piosenek na dobre zadomowionych w kanonie poezji śpiewanej.

Gitarowe brzmienia i śpiew Ryszarda Leoszewskiego dopełnione poezją Marka Maja, to musi być przepis na udany, pełen artystycznych doznań listopadowy wieczór.

Ryszard Leoszewski – kompozytor, wokalista, pedagog, współtwórca i lider zespołu „Sklep z ptasimi piórami”.

Marek Maj – poeta, autor tekstów piosenek i sztuk teatralnych.

 

10 listopada 2024 (niedziela) godz. 15.00

SPEKTAKL. Bartosz Bandura: Pogodzić się ze światem

Monodram oparty na twórczości Edwarda Stachury. Spektakl był prezentowany na licznych festiwalach i wydarzeniach, m.in.: podczas Dni Teatru Polskiego na Litwie, Sopockich Konsekwencji Teatralnych w Teatrze BOTO, w Zielonogórskim Salonie Poezji, na XIV Tyskim Festiwalu Monodramów MOTYF, na którym monodram otrzymał wyróżnienie.

Bartosz Bandura to aktor, tancerz, performer, choreograf, reżyser ruchu. Wyróżniony odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2020). Najciekawszy debiut według miesięcznika „Teatr” (2014). Występuje  w musicalu „1989”, w którym wciela się w postać profesora Bronisława Geremka.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „60 lat w Dąbiu” finansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin.

 

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie

Gospodarz wydarzenia: Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!