11°

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nie zwalnia tempa

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nie zwalnia tempa
Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024
Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024

W miniony piątek miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Pomorza Zachodniego, jakim była jubileuszowa 60. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.


Wieczór otworzył wirtuoz organów Maciej Wota, który wykonał słynną Toccatę i fugę d-moll J. S. Bacha oraz premierowo Stone toccatęr Dariusza Przybylskiego – utwór dedykowany okrągłej, 60. edycji kamieńskiego festiwalu.

Wieloletni dyrektor festiwalu Eugeniusz Kus skierował również zaproszenie do 60. inauguracji Festiwalu do utytułowanego Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Gotycką Bazylikę Konkatedralną wypełniły dźwięki utworów a cappella oraz monumentalnego dzieła Mater Ecclessiae - Regina Pacis na chór mieszany, orkiestrę kameralną oraz sopran solo, skomponowanego przez znakomitego kompozytora muzyki współczesnej Jacka Sykulskiego. 

Wykonanie uświetnili znakomici artyści, muzycy Filharmonii w Szczecinie oraz pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie, a także wybitna śpiewaczka koloraturowa – Katarzyna Dondalska, która brawurowo wykonała  partię sopranową w duecie ze swoją uczennicą, studentką Akademii Sztuki w Szczecinie – Alicją Kondziołą.  


- Ideą, która przyświecała mi podczas pracy nad utworem, do którego twórczą inspirację stanowił tekst pochodzący z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, był szeroko rozumiany pokój, zarówno ten związany z sytuacją na arenie międzynarodowej, jak i indywidualny nasz wewnętrzny stan, który daje człowiekowi poczucie harmonii i równowagi - wyjaśnia kompozytor, Jacek Sykulski.

Chórowi Politechniki Morskiej oraz muzykom-instrumentalistom pod kierunkiem Sylwii Fabiańczyk Makuch udało się po raz kolejny osiągnąć zamierzony efekt oddając sedno utworu i przekazując je słuchaczom.

Dzieło premierowo zabrzmiało jesienią zeszłego roku w Bazylice Mniejszej pw. Jana Chrzciciela z inicjatywy ks. Prałata Aleksandra Ziejewskiego.

Niezwykłe wrażenie na zgromadzonej licznie publiczności wywarł kunszt wykonawczy oraz muzykalność kilkudziesięcioosobowego Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie, który został nagrodzony przez melomanów gromkimi owacjami. Za pulpitem dyrygenckim stanęła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, prof. Akademii Sztuki, która poprowadziła czteroczęściową kantatę.


- Kompozycja zawiera w sobie mnóstwo niuansów, kolorów, pozwalając zarówno wykonawcom jak i słuchaczom zanurzyć się w sobie i kontemplować ubrane w dźwięki treści - mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch. – Największym komplementem po koncercie jest zawsze żywiołowa reakcja publiczności, która pod tym względem nie zawiodła. Rangę koncertu podniósł fakt, że podczas wykonania był sam kompozytor.


Koncert w Kamieniu Pomorskim upamiętnił 750. rocznicę nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu oraz 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Projekt został wsparty przez Pomorze Zachodnie.

Warto wspomnieć, że pozostały, 40-osobowy skład zespołu wraz z Chórem Żeńskim Politechniki Morskiej w Szczecinie  w tym samym czasie zasilił szeregi olbrzymiego aparatu wykonawczego, który wykonał słynną Carminę Burana Carla Orffa w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach Święta Muzyki.

Mimo bogatej i intensywnej końcówki sezonu artystycznego, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch nie zwalnia tempa. Już w lipcu, 45-osobowa delegacja zespołu jako jedyny gość specjalny z Polski wyruszy w trasę koncertową do Chin, podczas której na zaproszenie prestiżowej Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej prezentować się będzie na najważniejszych chińskich festiwalach w takich  miejscach jak Pekin, Qingdao, prowincji Guizhou oraz Szanghaju.


- W ramach przygotowań zaprezentujemy się przed wyjazdem swojej szczecińskiej publiczności i już teraz serdecznie zapraszamy na koncert, podczas którego zabrzmi repertuar, z którym pojedziemy do Azji – mówi prezes chóru, Ewa Stojek.


Koncert odbędzie się w niedzielę, 7 lipca 2024 roku w Auli Akademii Sztuki w Szczecinie przy ul. Niepodległości 40. Wstęp wolny. Koncert został wsparty przez Urząd Miasta Szczecin, a trasę koncertową dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, firmy Euroafrica oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.


Podczas wakacji Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch będzie można usłyszeć w Szczecinie jeszcze raz.

Już 2 sierpnia, w piątkowy wieczór, blisko stuosobowa grupa wystąpi z zespołem Ørganek na Scenie Głównej podczas koncertu inaugurującego finał The Tall Ship’s Races 2024.

Artyści powtórzą kultową edycję swojego autorskiego projektu “Wspólne Brzmienia”, która odbyła się w roku 2022 i zaowocowała trasą koncertową po największych salach koncertowych w Polsce. Żaden mieszkaniec nie powinien  przegapić tej oryginalnej rockowo-chóralnej fuzji, która otworzy kilkudniowe huczne obchody tego żaglowego święta!
 

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!