10°

19-21 kwietnia: otwieramy 57. KONTRAPUNKT!

Marta Kufel

Marta Kufel

19-21 kwietnia: otwieramy 57. KONTRAPUNKT!

Huczne i społeczne! TRANSGRANICZNE SPOTKANIA KULTURALNE – 7 AKTÓW MIŁOSIERDZIA to seria otwartych wydarzeń artystycznych, która otworzy 57. Międzynarodowym Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT. Akcje będą odbywać się w sześciu różnych lokalizacjach Szczecina (m.in. Ogrodach Śródmieście, Marinie Gocław czy sali sesyjnej Rady Miasta).

Dlaczego spotkania są transgraniczne? Bo w projekcie uczestniczą również nasi zachodni sąsiedzi.

W programie znalazły się wydarzenia inspirowane obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, reprezentujący różne dziedziny sztuki i filozofie tworzenia, by na nowo poddać interpretacji ten jeden z kanonicznych konceptów etycznych.


19.04 - KIKI NIGHT – NAGICH PRZYODZIAĆ (Madlen Revlon, Tomasz Armada)
20.04 - UCZTA – GŁODNYCH NAKARMIĆ / SPRAGNIONYCH NAPOIĆ (Karolina Gołębiowska, Anna Mazurek)
20.04 - SZCZODRA – CHORYCH NAWIEDZAĆ (Weronika Fibich, Rafał Foremski)
20 i 21.04 - SPEKTAKL – ZMARŁYCH POGRZEBAĆ (Jakub Skrzywanek, Anna Orlikowska)
21.04 - POCHÓD – PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ (Jana Shostak, Anna Mazurek)
21.04 - MURY EUROPY – WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ (Marta Gosecka, Be van Vark)

 

19.04, godz. 19.00, Hala Odra - NAGICH PRZYODZIAĆ (KIKI NIGHT)

Spotkanie z kulturą ballroomu, która zainspirowała programy telewizyjne, takie jak „Pose” czy „Legendary”. Kiki Night to pełne emocji wydarzenie performatywne, podczas którego osoby uczestniczące walczą o trofea w określonych kategoriach. Wydarzenie skierowane jest do społeczności ballroomu, ale także osób, które chcą poczuć niesamowitą energię płynącą z performensu. A wszystko to przy akompaniamencie muzyki vogue, house i techno!

Wydarzenie organizują Madlen Revlon, prekursorka kultury ballroomu w Polsce i projektant mody Tomasz Armada.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

 

20.04, godz. 10.00-16.00, Ogrody Śródmieście - GŁODNYCH NAKARMIĆ, SPRAGNIONYCH NAPOIĆ (UCZTA)

Siądźmy razem przy wspólnym stole. Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują w Ogrodach Śródmieście ucztę według przepisów opracowanych podczas warsztatów polsko-niemieckich. To okazja nie tylko do degustacji przygotowanych dań, ale również możliwość spotkania ze szczecińskimi aktywistami_tkami i wszystkimi, którzy zechcą zasiąść przy wspólnym stole. Wierzymy, że atmosfera wspólnego jedzenia stworzy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń, dzięki czemu uczta będzie miała wymiar nie tylko kulinarny.

Wydarzenie organizują Karolina Gołębiowska – artystka wizualna i działaczka kultury i dramaturżka Anna Mazurek.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

 

20.04, godz. 14.00-19.00, Marina Gocław - CHORYCH NAWIEDZAĆ (SZCZODRA)

Performatywnie o… Odrze. Zapraszamy do Mariny Gocław, by przyjrzeć się miastu od strony wody. Wraz ze specjalistami porozmawiamy o bioróżnorodności i naturalnych walorach Odry, również w kontekście niedawnej katastrofy ekologicznej.

Odra, pozornie wpisana w tożsamość Szczecina, od lat płynie odrębnym, choć nie własnym nurtem, pozostając poza obszarem codziennej miejskiej świadomości. Według słownikowej definicji szczodra to „ta, która obdarowuje obficie”. Punktami wyjścia w naszych rozważaniach będą więc kwestie potencjału tkwiącego w owej obfitości, ale także granice i różnice pomiędzy darem i eksploatacją, protekcją i protekcjonalizmem, podmiotowym i przedmiotowym, osadzone w kontekście sąsiedztwa rzeki i innych żywych organizmów.

Działania nawiązują do katastrofy ekologicznej na Odrze z 2022 roku i wspierają ideę powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Wydarzenie organizują Weronika Fibich, Rafał Foremski i Paula Rudź, działacze związani z Ośrodkiem Teatralnym Kana.

Wydarzenie bezpłatne.  Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail: 57.kontrapunkt@gmail.com (szczegóły wydarzenia zostaną wysłane uczestnikom w mailu)

 

20 i 21.04, godz. 17.00, sala sesyjna Rady Miasta - ZMARŁYCH POGRZEBAĆ (SPEKTAKL)

Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo”.

Tworząc utopijny obraz Europy w roku 2050, na czele której staje Unia Euro-Islamska, twórcy spektaklu stawiają pytania odnoszące się wprost do współczesności. Czym dziś jest miłosierdzie? Czy może być ono lekarstwem na pełne napięcia i coraz bardziej spolaryzowane społeczeństwo europejskie? Czy możliwe jest domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy, za które trudno znaleźć dziś odpowiedzialnych? Dotykający problemów migracji spektakl będzie próbą zbadania współczesnej kondycji Europy.

Przedstawienie w formie dramatu sądowego, prezentowane będzie w wyjątkowej przestrzeni sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie „sprawiedliwości”.

Kto organizuje?

Jakub Skrzywanek – reżyser, dyrektor artystyczny Teatry Współczesnego, Mikita Iłinczyk – dramaturg, Anna Orlikowska – artystka video i zespół aktorski Teatru Współczesnego (Maria Dąbrowska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobiech, Paweł Adamski, Maciej Litkowski, Konrad Pawicki)

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasie Teatru Współczesnego.

 

21.04, godz. 12.00 – start Plac Solidarności - PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ (POCHÓD)

Jestem ze Szczecina, czyli skąd? Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, zainspirowana napływowym charakterem mieszkańców i mieszkanek Szczecina, poprowadzi miejski pochód. Towarzyszyć jej będą szczecińskie organizacje zrzeszające osoby imigranckie. Podczas pochodu zobaczymy różne sztandary, które powstały podczas warsztatów z grupami mniejszościowymi. Czy któryś będzie zaskoczeniem? Posłuchamy również historii osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc na świecie.

– Na pochód zapraszamy szczególnie gorąco nowych mieszkańców miasta, ale też każdego, kto w ten sposób będzie chciał świętować z nami otwarcie Kontrapunktu! Naszemu przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka przeplatająca się z historiami osób, które przeniosły się do Szczecina z różnych zakątków Europy i świata – tłumaczy Anna Mazurek dramaturżka i organizatorka pochodu.

–  W czasie wojen, wyzwań i kryzysów ogarniających świat, połączmy cały optymizm, dobro i humor, które jeszcze mamy – mówi Jana Shostak. artystka wizualna, performerka, polityczka, aktywistka i organizatorka pochodu.

W pochód włączył się również Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, który otworzy marsz polonezem, zaśpiewa przed Urzędem Miasta i wciągnie uczestników do wspólnego tańca. Na jednym z przystanków na Placu Lotników zaplanowany jest występ taneczny dzieci z Ukrainy, działających z zespołem Krąg. Na Placu Lotników zostanie też udostępniony otwarty  mikrofon dla uczestników, usłyszymy np. historie powstania ronda imienia mniejszości mandżurskiej.

–  W tygodniu poprzedzającym marsz razem z Janą starałyśmy się dotrzeć z osobistym zaproszeniem do wszystkich zrzeszonych grup mniejszościowych. Wielu z przedstawicieli działający od lat w Szczecinie stowarzyszeń z powodu wieku, nie czuje się już na siłach, by przejść z nami całą trasę, ale bardzo ucieszyli się z zaproszeń. Historie niektórych z nich będziemy mogli usłyszeć w trakcie marszu, w ramach przygotowanego przez nas słuchowiska. Oprócz oczywistych zalet wspólnego, wiosennego spaceru, zapraszamy do skorzystania z okazji by się poznać, spotkać i wymienić uśmiechami. Różnorodne, wielonarodowościowe miasto to co najmniej jeden powód do radości! – dodaje Anna Mazurek.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

 

21.04, godz. 14.00-16.00, Wały Chrobrego - WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ (MURY EUROPY) -

A mury runą…? Zapraszamy na performance przed teatrem z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. W działaniach wezmą udział grupy polskich i niemieckich performerów, a towarzyszyć im będzie słuchowisko przygotowane na bazie reportaży wielokrotnie nagradzanego kolektywu dziennikarskiego Outriders. Wspólnie posłuchajmy rozmów z osobami mieszkającymi w obszarach przygranicznych, ekologami, lekarkami i samymi migrantami.

Wydarzenie organizują Marta Gosecka, pedagożka teatru, liderka równości i choreografka, reżyserka Be van Vark.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

Projekt powstał w ramach współpracy polsko-niemieckiej z Főrderverein Gutshaus Ramin e.V.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!