Szczecin: Z myślą o pacjentach
Natalia Mróz
Prawie 3 miliony złotych bonifikaty otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie na zakup miejskiej działki przy ulicy Szpitalnej. W poniedziałek, 25 marca, oficjalnie podpisano akt notarialny w tej sprawie.
Sprzedaż dotyczy gruntu przy ulic Szpitalnej 15 o łącznej powierzchni 13.760m², która zostanie przeznaczona na cele opiekuńcze, lecznicze i naukowe, niezwiązane z działalnością zarobkową. Wartość nieruchomości ustalona została na 13.834.000,00 zł. Po udzieleniu 20% bonifikaty cena wynosi 11.067.200,00 zł.
- Cieszę się, że udało nam się znaleźć teren, który z racji swojej lokalizacji doskonale wpisuje się w potrzeby szpitala i może stanowić zaplecze dla jego rozwoju – mówi Piotr Krzystek prezydent miasta. – Trzymam kciuki za realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji.
Aktualną zabudowę nieruchomości stanowi zespół budynków po dawnym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. H.Ch. Andersena w Szczecinie.
- Naszym celem jest m.in. rozszerzenie zakresu udzielenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Szczecina, szczególnie w zakresie działalności opiekuńczo–leczniczej. Ta inwestycja z pewnością nam to ułatwi i bardzo cieszymy się, że władze Miasta Szczecina tak życzliwie podeszły do tego pomysłu i możliwości współpracy – mówi dr zdr. Marcin Sygut, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.
Zagospodarowanie nieruchomości polegać będzie na wyburzeniu istniejących zabudowań oraz budowie nowego, wielokondygnacyjnego zespołu budynków Opieki Długoterminowej i Ambulatoryjnej, w skład którego wchodzić będą przede wszystkim Zakład Opiekuńczo - Leczniczy jako oddział opieki długoterminowej, Specjalistyczna Przychodnia Przykliniczna z punktem centralnej rejestracji oraz Przychodnia Medycyny Rodzinnej (POZ).
- Realizacja inwestycji pozwoli na uruchomienie poradni szpitalnych w komfortowych warunkach, większych przestrzeniach, z dogodnym dojściem i dojazdem - obecnie dysponują one małymi gabinetami, często z koniecznością dojścia na tzw. wysoki parter – wyjaśnia dr inż. Dawid Bąk, zastępca dyr. ds. technicznych i inwestycji USK-2.
Termin realizacji ww. inwestycji, ustalony został na 5 lat od daty zawarcia umowy sprzedaży.
W kompleksie nowo budowanych, kilkukondygnacyjnych budynków mieścić się będzie:
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) na ok. 140-200 miejsc, z gabinetami zabiegowymi, pomieszczeniami do fizjoterapii, gabinetami diagnostycznymi, salami odwiedzin;
- ośrodek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) ze wsparciem internistycznym;
- przeniesione zostaną także poradnie USK-2 znajdujące się obecnie w różnych budynkach Szpitala, m.in. w bud. G (Przychodnia Przykliniczna, tj. Poradnia Chorób Naczyń, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Diabetologiczna, Poradnia Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Poradnia Chirurgii Onkologicznej, Poradnia Medycyny Pracy);
- Na terenie inwestycji powstaną także miejsca parkingowe do dyspozycji pacjentów i pracowników USK-2.