13°

SDS 2.0: żurawie na placu budowy

Piotr Zieliński

Piotr Zieliński

SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy
SDS 2.0: żurawie na placu budowy

Majestatyczne żurawie od kilku dni są nieodłączną częścią krajobrazu w rejonie Szczecińskiego Domu Sportu. Rzecz jasna nie mamy na myśli żywych ptaków, lecz stalowe, kilkunastometrowe konstrukcje niezbędne do prowadzenia prac budowlanych.

- Montaż żurawi wieżowych trwał kilka dni i przypominał zabawę klockami lego. Ogromne stalowe elementy konstrukcji obu urządzeń zostały dostarczone na plac budowy w kontenerach i tak jak klocki zostały następnie ze sobą połączone, element po elemencie. Po zmontowaniu maszyny osiągnęły wysokość 28 oraz 22 metrów, długość ich ramion wynosi 55 metrów, a udźwig to maksymalnie 8 ton. - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Tymczasem realizowane są już pierwsze prace przy budowie nowego obiektu. Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa ław i stóp fundamentowych hali sportowej. W najbliższym czasie rozpocznie się montaż kanalizacji podposadzkowej basenu. Równoległe prowadzone są roboty ziemne w rejonie hali basenowej i hali sportowej.

O inwestycji

W ramach inwestycji powstaje nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj.

Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt prac to blisko 109 mln zł brutto. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!