Jak skomplikowany będzie remont Trasy Zamkowej
![Natalia Mróz Natalia Mróz](/images/default-avatar.webp)
Natalia Mróz
To nie będzie tylko wymiana nawierzchni, jak się wielu osobom wydaje. Pracami remontowymi nitki wyjazdowej Trasy Zamkowej objętych będzie wiele elementów obiektu.
Trasa Zamkowa to jeden z głównych szlaków komunikacyjnych, który łączy prawy i lewy brzeg Szczecina. Aby stan techniczny obiektu nie ulegał pogorszeniu, wymagane jest przeprowadzenie wieloetapowego i skomplikowanego procesu remontowego. Harmonogram prac zakłada wykonanie inwestycji w terminie 24 miesięcy. Tak długi czas przeznaczony na realizację zadania wynika z ilości i poziomu skomplikowania zaplanowanych do realizacji prac, oraz przede wszystkim z wymogu związanego z koniecznością zachowania przejezdności w trakcie ich realizacji.
Co zostanie zrobione
Prace związane z remontem nitki wyjazdowej Trasy Zamkowej obejmować będą wiele elementów. Naprawione zostaną lokalne ubytki zaprawami betonu polimerowo-cementowymi i zaprawami cementowo‐epoksydowymi, wykonana zostanie iniekcja ciśnieniowa rys i spękań przy użyciu żywic epoksydowych Wykonane zostaną zabezpieczanie antykorozyjne poprzez nałożenie płynnego inhibitora na powierzchnie betonowe. Wymienione zostaną kapy chodnikowe razem z krawężnikami i gzymsami. Zaplanowano usunięcie korozji z przęseł stalowych obiektu oraz wykonanie nowej izolacji płyty pomostu. Naprawione zostaną wnęki dylatacyjne. Wykonana zostanie warstwa reprofilacyjna góry pomostu w miejscu istniejącej warstwy wyrównawczej z betonu niezbrojonego. Skorodowane zbrojenie zostanie wypiaskowane, w razie konieczności uzupełnione i zabezpieczone przed korozją. Naprawione zostaną schody – istniejące stopnie i spoczniki zostaną rozebrane i wykonane na nowo. Wymienione zostaną płyty przejściowe obiektu.
- Wymienione zostaną elementy obiektu takie jak dylatacje, balustrady, bariery ochronne, deski gzymsowe - informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. - Konserwację przejdą łożyska obiektu. Zainstalowane zostaną nowe elementy odwodnienia – wpusty, sączki, dreny oraz kolektory zbierające wodę deszczową. Wymienione zostaną instalacje oświetlenia ulicznego i zamontowane zostaną nowe słupy i oprawy oświetleniowe.
W ramach prac związanych z nawierzchnią jezdni obiektu zaplanowano ułożenie izolacji z mieszanki mineralno-asfaltowej, warstwy wyrównawczej z betonu asfaltowego, warstwy wiążącej z betonu asfaltowego, warstwy ścieranej z mieszanki mastyksowo-grysowej.
Utrzymanie ruchu
Najistotniejszą kwestią podczas planowanego remontu Trasy Zamkowej będzie utrzymanie ruchu.
Obiekt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej 115. To szlak komunikacyjny, którym codziennie tysiące osób przemieszcza się w kierunku prawobrzeża. Dlatego też prace remontowe podzielono na etapy, dzięki czemu w każdym z etapów robót, dla pojazdów wyjeżdżających z centrum miasta dostępne będą minimalnie dwa pasy ruchu.
- Prace remontowe mogłyby trwać krócej - dodaje Zieliński. - Wymagałoby to jednak całkowitego zamknięcia obiektu dla ruchu.
Przetarg na realizację inwestycji trwa. Termin składania ofert mija 23 sierpnia br.
Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych