Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani. To były ćwiczenia

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani. To były ćwiczenia
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani
   Pożar ugaszony, pasażerowie uratowani

   Walka z żywiołem, wołanie o pomoc, szybkie działania służb i natychmiastowe ratowanie pasażerów, tak wyglądały ćwiczenia służb pod kryptonimem „TSR 2024”.

   Zablokowany zjazd z Trasy Zamkowej w kierunku Jana z Kolna, policyjne radiowozy na sygnałach, wozy strażackie, kursujące karetki pogotowia ratunkowego, polowy namiot, motorówki policji i straży miejskiej na wodzie oraz skuter i łodzie Szczecińskiego WOPR-u podbierające ludzi z wody – taki krajobraz mogli zastać w środę (3 lipca) mieszkańcy miasta chwilę po godz. 9.00 przy Bulwarze Piastowskim.

   Na szczęście były to tylko ćwiczenia, a nie prawdziwe zdarzenie. Obejmowały akcję ratunkową na wypadek pożaru jednostki. W tym przypadku był to Kapitan Cook, który na swoim pokładzie miał około 50 pasażerów i 4 członków załogi. Pożar wybuchł w maszynowni, jednak załodze nie udało się go ugasić. Silnik przestał pracować, a na pokładzie wybuchła panika. Pasażerowie w próbie ratunku zaczęli skakać do wody. Kapitan nadał sygnał SOS i zarządził ewakuację.

   Służby zadziałały błyskawicznie. Na miejscu od razu pojawiły się motorówki policji i straży miejskiej oraz WOPR-u, które udzieliły pomocy.  Na brzegu na poszkodowanych czekali ratownicy medyczni WSPR w Szczecinie, policja oraz strażacy, którzy także pomagali w transporcie i rozdzielali poszkodowanych do poszczególnych kategorii. Okazało się, że jeden z pasażerów znalazł się pod wodą, więc do akcji włączyli się nurkowie.

    

    

   Tak wyglądał scenariusz środowych ćwiczeń. Scenariusz bardzo realistyczny, którego nie można wykluczyć w trakcie finału regat The Tall Ships Races, podczas którego przy nabrzeżach będą cumować dziesiątki żaglowców, a ruch na wodzie będzie bardzo duży. W czasie środowych ćwiczeń na nabrzeżu było spokojnie, keja była pusta, a ruch na wodzie niewielki. Gdyby takie zdarzenie miało miejsce naprawdę, to służby musiałby sobie radzić jeszcze z dodatkowymi utrudnieniami. Aby jak najsprawniej przeprowadzić potencjalną akcję ratunkową organizowane są właśnie takie ćwiczenia.

   - Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie współdziałania służb, inspekcji i straży po wystąpieniu zdarzeń nadzwyczajnych  w czasie imprezy pn. The Tall Ships Races 2024 – wyjaśnia Mirosław Pieczykolan, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności i kierownik środowych ćwiczeń. – Przeprowadzając takie symulacje sprawdzamy system łączności i przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi służbami, inspekcjami i strażami biorącymi udział w działaniach ratowniczych oraz weryfikujemy procedury prowadzenia działań ratowniczych na wewnętrznych wodach morskich w czasie TSR 2024. Dodatkowo ćwiczenie miało cel edukacyjne w zakresie bezpiecznego zachowania się po wystąpieniu zdarzenia nadzwyczajnego.

   Cała akcja ratunkowa przebiegła pomyślnie. Każdy wiedział, co ma robić i jak się zachować. W takich sytuacjach odpowiednia koordynacja i zachowanie spokoju jest niezwykle ważne. I chociaż to były tylko ćwiczenia, nie było miejsca na błędy i pomyłki. Nie było szarżowania i falowania, tylko spokojne podpływanie do poszkodowanych i podejmowanie ich z wody.

    

    

   - Przy takich akcjach ratunkowych łodzie nie mogą podpływać szybko, bo dodatkowa fala może przykryć poszkodowanych. Tu liczy się precyzja i opanowanie. Na szali mamy życie ludzi, więc nie możemy pozwolić sobie na błędy – dodaje Jacek Kleczaj, prezes szczecińskiego WOPR-u.

   W ćwiczeniach brały udział wszystkie służby w tym Policja, Straż Miejska,  Państwowa i Portowa Straż Pożarna, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Szczeciński WOPR, OSP Gryf i OSP Szczecin-Śmierdnica, SAR Świnoujście oraz przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Morskiego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  a także grupa studentów Politechniki Morskiej.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!