Jednostki marynarki wojennej zacumują w Szczecinie

Robert Duchowski

Trzy okręty z 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni wpłyną w poniedziałek do Szczecina. Wizyta jednostek jest związana z obchodami 100 – lecia utworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
W poniedziałek, 22 października do Szczecina wpłyną:
ORP Gen. T. Kościuszko o godzinie 16:00
ORP Wodnik o godzinie 15:00
Okręt szkolny ORP Iskra o godzinie 15:20.
Jednostki zacumują przy Nabrzeżu Pasażerskim (ORP Wodnik oraz ORP Iskra) oraz przy Nabrzeżu Polskim (ORP Gen. T. Kościuszko). Dwa pierwsze okręty udostępnią swój pokład dla mieszkańców. Zwiedzanie będzie możliwe we wtorek, 23.10. w godz. 13.00-17.00 oraz w środę w godz. 9.00-12.00.
Na środę zaplanowano uroczystości związane ze 100-leciem utworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. otwarcie wystawy.
Jednostki należą do 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego, która jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych.
Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia).
Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce. Okręty wypłyną ze Szczecina 24 października.
Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90.
Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker, czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.
Długość: 135,6 m
Szerokość: 13,7 m.
Zanurzenie: 5,7 m.
http://3fo.wp.mil.pl/pl/16.html
Okręt szkolny ORP Wodnik Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW.
Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu".
Długość: 72,02 m.
Szerokość: 12 m.
Zanurzenie: 4 m.
http://3fo.wp.mil.pl/pl/26.html
ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt – gaflowe, a bezanmaszt – bermudzkie.
Okręt został skonstruowany i wybudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981r. Wodowanie odbyło się 6 marca 1982r. Ceremonii Chrztu dokonała Barbara Zielińska.
Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej zostało dokonane 11 sierpnia 1982r.
Długość całkowita z bukszprytem: 49 m.
Szerokość: 8 m.
Zanurzenie: 4 m.