Za nami XL zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin

Sylwia Cyza-Słomska

Plany miejscowe, przystąpienia do ich sporządzenia i uchwalenia gotowych, przyjęcie Miejskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności na lata 2022 – 2027, czy zmiana uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego, to tylko część tematów, którymi, podczas dzisiejsze sesji Rady Miasta, zajęli się radni.
Plany miejscowe
Radni zdecydowali dziś m.in. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego "Bolinko - Niemierzyńska 3", „Śródmieście – Północ, Staszica”, „Międzyodrze Port 3”. Uchwalone zostały miejscowe plany dla „Starego Dąbia” i „Arkońskie – Niemierzyn – Wszystkich Świętych”.
Ogródki gastronomiczne jeszcze taniej
Do końca marca przyszłego roku szczecińscy gastronomicy za ustawienie przed lokalem stolików zapłacą jedynie 10 proc. regularnej stawki za zajęcie pasa drogowego. 90 - procentowa ulga została przyjęta na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Będzie obowiązywać do 31 października 2022 r., a następnie każdego roku w okresach jesienno – zimowych: od 1 listopada do 31 października.
To kontynuacja pomocowych rozwiązań dla szczecińskich przedsiębiorców, wprowadzonych już w maju 2020 r. w związku z pandemią Covid-19 i obowiązującymi obostrzeniami, które w ogromnym stopniu dotknęły tę właśnie branżę. Uchwały przyjmowane w tym czasie obniżały opłatę za zajęcie pasa drogowego pod ogródki o 90 proc., a ostatnia z nich obowiązuje do 30 czerwca 2022 r.
Obecnie gastronomicy mogą już prowadzić swoją działalność w pełnym zakresie, jednak wielu z nich wciąż nie odrobiło strat poniesionych w ciągu dwóch lat pandemii. Stąd decyzja o przedłużeniu ulgi i kontynuowaniu jej w kolejnych latach, w okresach, w których ogródki najczęściej nie są wykorzystywane.
Miejski Program Przeciwdziałania Bezdomności na lata 2022 – 2027
W trakcie XL sesji Rady Miasta Szczecin, przyjęto także Miejski Program Przeciwdziałania Bezdomności na lata 2022 – 2027. Dokument wskazuje systemowe rozwiązania zmierzające do minimalizacji liczby osób w kryzysie bezdomności na terenie Szczecina, ograniczenia skutków bezdomności oraz realnej ochrony przed bezdomnością.
Miejski Program Przeciwdziałania Bezdomności przewiduje działania mające na celu zapobieganie bezdomności i reintegrację osób będących w kryzysie bezdomności i ich rodzin, poprzez wyrównanie szans życiowych, jak również stałe monitorowanie problemu bezdomności na terenie Szczecina, kreowanie nowych podnoszących efektywność sposobów działania w obszarze problematyki bezdomności, aktywizacji zawodowej osób kryzysie bezdomności, czy świadczenie niezbędnej pomocy umożliwiającej powrót do aktywnego i samodzielnego życia.
Realizacja zadań określonych w dokumencie będzie odbywać się we współpracy Miasta Szczecin, instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką bezdomności.
Szczegółowe informacje dot. poszczególnych uchwał oraz wyniki głosowań znajdują się TUTAJ.